Копаенето на Биткойн безспорно е скъп бизнес, но Northern Bitcoin твърдят, че са намалили разходите, като използват бивша мина за метали в Норвегия.
В зависимост от това, което четете, добивът на Биткойн или неумолимо води нашата планета към неизбежната ѝ гибел или ще се докаже като по-добро съхранение на стойност в сравнение със златото и банковата индустрия.
Каквато и да е вашата лична гледна точка, ще бъде трудно да не се съгласите, че по-голямата ефективност ще бъде определено подобрение.
Компаниите, които постоянно копаят крипто, търсят мястото с най-евтината електроенергия и благоприятни климатични условия. Ясно е, че мотивацията за това е да се увеличат печалбите, но някои от решенията също имат положителни екологични последици.
Ако търсите хладно място, за да копаете Биткойн, тогава голямата подземна мрежа (да речем мина), може да изглежда като идеално място. Мината Lefdal в Норвегия добавя ледена фиордна вода като евтина охладителна система.
Русия е друга страна, в която криптовалутите могат да се превърнат в жизнеспособна промишленост поради студения си климат и евтината електроенергия в някои региони.
Подобни благоприятни условия доведоха до стартирането му като център за данни миналата година, тъй като почти 10 години са неактивни, след като добива на минерали спря. Освен дейностите на Northern Bitcoin, съоръженията за съхранение на данни на сайта привличат и големи имена като IBM.
Northern Bitcoin твърдят, че разходите им за добив могат да достигнат до $2700 за Биткойн. Това се сравнява добре със средната стойност за добив на крипто в Норвегия от $7700, което е над текущата стойност на биткойн.
Също така се конкурира с китайските и саудитските средни стойности, от $3100 на биткойн. Австралия е на върха на диаграмата спрямо разходите за добив, от почти $10 000 долара за токен.
Northern Bitcoin се надяват в края на краищата да копаят по 100 биткойна на ден в съоръжението и са в процес на пускане на собствен басейн за крипто копаене.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.