Копаенето на Биткойн безспорно е скъп бизнес, но Northern Bitcoin твърдят, че са намалили разходите, като използват бивша мина за метали в Норвегия.
В зависимост от това, което четете, добивът на Биткойн или неумолимо води нашата планета към неизбежната ѝ гибел или ще се докаже като по-добро съхранение на стойност в сравнение със златото и банковата индустрия.
Каквато и да е вашата лична гледна точка, ще бъде трудно да не се съгласите, че по-голямата ефективност ще бъде определено подобрение.
Компаниите, които постоянно копаят крипто, търсят мястото с най-евтината електроенергия и благоприятни климатични условия. Ясно е, че мотивацията за това е да се увеличат печалбите, но някои от решенията също имат положителни екологични последици.
Ако търсите хладно място, за да копаете Биткойн, тогава голямата подземна мрежа (да речем мина), може да изглежда като идеално място. Мината Lefdal в Норвегия добавя ледена фиордна вода като евтина охладителна система.
Русия е друга страна, в която криптовалутите могат да се превърнат в жизнеспособна промишленост поради студения си климат и евтината електроенергия в някои региони.
Подобни благоприятни условия доведоха до стартирането му като център за данни миналата година, тъй като почти 10 години са неактивни, след като добива на минерали спря. Освен дейностите на Northern Bitcoin, съоръженията за съхранение на данни на сайта привличат и големи имена като IBM.
Northern Bitcoin твърдят, че разходите им за добив могат да достигнат до $2700 за Биткойн. Това се сравнява добре със средната стойност за добив на крипто в Норвегия от $7700, което е над текущата стойност на биткойн.
Също така се конкурира с китайските и саудитските средни стойности, от $3100 на биткойн. Австралия е на върха на диаграмата спрямо разходите за добив, от почти $10 000 долара за токен.
Northern Bitcoin се надяват в края на краищата да копаят по 100 биткойна на ден в съоръжението и са в процес на пускане на собствен басейн за крипто копаене.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.