В смела юридическа декларация Джъстин Сън категорично отрича намерението си да продава Tron (TRX) или BitTorrent (BTT) монети на инвеститори в Съединените щати.
Той твърди, че първичните предлагания на монети (ICO) за тези проекти са били проведени само за в чужбина, въпреки че BitTorrent е добре познато лице в американските домакинства, а Tron може да се похвали с най-големия обем транзакции на световната блокчейн сцена.
Понастоящем BitTorrent може да се похвали с малко над 620,000 последователи в X, Tron се радва на значителна аудитория от 1.5 милиона последователи, а самият Джъстин Сън – 3.5 милиона. Интересното е, че съдържанието, разпространявано чрез тези акаунти, е предимно на английски език. Освен това Сън сключва договори за спонсорство с американски знаменитости, за да популяризира TRX и BTT, включително с личности като Остин Махоун (с 8.6 милиона последователи в X) и Сула Бой (с 5.3 милиона последователи в X).
В документ на Сън, подаден на 28 март в Южния окръг на Ню Йорк, обаче той отправя молба към съдия от окръжния съд на САЩ да отхвърли цялостния иск на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) срещу него, основните му компании (Tron, BitTorrent и Rainberry – базираният в САЩ съсобственик на BitTorrent), както и срещу самия него като индивидуален ответник.
Комисията по ценни книжа и борси твърди, че Сън и неговите компании са насочили рекламата и нерегистрираните предложения за ценни книжа към инвеститорите в САЩ. Предполага се, че тези предложения са включвали продажбата на TRX и BTT токени чрез подкрепа от известни личности, раздаване на подаръци, airdrop събития и други рекламни дейности, които поне отчасти са били насочени към американските медии.
Въпреки че в иска се посочват щети в размер на десетки милиони долари, SEC не е предоставила точна количествена оценка на общите загуби. Обикновено Комисията по ценни книжа и фондови борси се стреми да възстанови неправомерно придобитите печалби заедно с глобите и обезщетенията, които могат да надхвърлят 300% от получените приходи. Не е изненадващо, че Сън се въздържа да стъпи на американска земя за продължителен период от време.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.