Съобщава се, че президентът на САЩ Джо Байдън напредва с номинирането на криптокритик за ръководител на федерална банкова регулаторна агенция.
Администрацията на Байдън възнамерява да номинира професора от университета Корнел Сауле Омарова за следващия „контролер на валутата“ (OCC), съобщи Bloomberg в сряда.
За първи път се заговори, че администрацията проучва Омарова миналия месец.
Омарова критикува съществуващата банкова структура и криптовалутите през последните години, според доклада на Bloomberg. Тя се застъпва за това централната банка на САЩ, а не частните банки, да предоставя услуги за потребителско банкиране.
В доклад от 2019 г. „New Tech v. New Deal: Fintech as as Systematic Phenomenon“ Омарова пише, че финтех, включително криптовалутите, променя начина, по който оперират финансовите транзакции и услуги в САЩ, но критикува идеята, че криптовалутите или като цяло финтех може да „революционизира“ предоставянето на финансови услуги.
„Удивителното изминато разстояние от Биткойн, от неясен технологично-утопичен експеримент до маркет мейкър книги с достъпни за всички поръчки на Goldman Sachs и портфолиа на институционални инвеститори също е завладяващо в по-дълбок смисъл„, пише тя.
Ако бъде номинирана и назначена, Омарова ще бъде първият пълномощен контролер от мандата на Джоузеф Отинг, който оглавяваше федералния банков регулатор между 2017 и 2020 г. Бившият изпълняващ длъжността контролер Брайън Брукс пое агенцията миналата година, като позволи на крипто компаниите да имат по-голям достъп до банкови услуги и на банките да си взаимодействат по-тясно с криптовалутите.
От май регулаторната агенция се ръководи от Майкъл Хсу, който нарече криптовалутите иновативни, но предупреди, че индустрията трябва да бъде по-реалистична за това какво прави и как.
„Тези, които се занимават с традиционни финанси, може да се смеят на това. Но крипто/DeFi може да представлява заплаха за статуквото, защото много хора се чувстват игнорирани, приети за даденост или експлоатирани от банките„, каза Хсу в презентация пред Blockchain Association във вторник, позовавайки се на децентрализираното финансиране.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв скоро ще сподели значително проучване
Той посъветва крипто компаниите да представят както потенциалните ползи, така и недостатъците на различни проекти в сектора.
„Силно подкрепям целта за увеличаване на финансовото включване„, каза той.
„Трудно е да се види как сегашният набор от дейности постига тази цел. Как криптовалутите … правят по-евтино да бъдеш беден? Как помага за разширяване на достъпа до тези банкови услуги?“
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.