Джером Пауъл започна неотдавнашното си интервю с Дейвид Рубенщайн, като заяви, че няма да дава никакви намеци за потенциални намаления или повишения на лихвените проценти.
Той подчерта, че Фед иска да се справи, така че затова не бърза с намаляването на лихвите преди солидни данни, особено след особено слабите отчети за първото тримесечие.
Рубенщайн попита, когато настъпи моментът Фед да понижи лихвените проценти, смята ли Пауъл, че те ще се върнат към „периода на свободните пари„, когато лихвените проценти бяха почти нулеви.
Пауъл заяви, че периодът между световната финансова криза (2007/2008 г.) и Ковид пандемията е бил исторически необичаен с много ниски лихвени проценти през тази епоха:
Това включва и част от епохата, когато например суверенният дълг на големите европейски държави се търгуваше при значително отрицателен лихвен процент. Но дори при толкова ниски лихвени проценти инфлацията беше много ниска, под целевата. Въпросът е какво е причинило това и дали силите, които са го предизвикали, засега са изчезнали.
Според председателя на Фед повечето хора отдават ерата на ниската инфлация на бавно движещи се сили като демографията, глобализацията и технологичната еволюция, които може да са се променили, а може и да не са.
Въпреки това той коментира къде се намират САЩ в момента:
Лихвеният процент на фондовете е около 5.3% и се усеща, че е рестриктивен, но не и прекалено рестриктивен. Неутралният лихвен процент трябва да се е повишил от мястото, където беше по време на междукризисния период. [Въпреки че не мога да докажа това. неутралният лихвен процен твероятно е по-висок, отколкото е бил тогава, така че самия лихвен процент ще бъде по-висок.
Рубенщайн попита защо ЕЦБ е намалила лихвените проценти преди Фед и дали това се дължи на по-слабата им икономика.
Пауъл отговори:
Еврозоната премина през значителен период на много нисък растеж, докато САЩ нараснаха с повече от 3% миналата година, така че ние сме на различно място.
Той и Фед не смятат, че увеличаванте и последващо нмаляване на лихвените проценти е добър вариант. Ето защо Пауъл иска да е сигурен, преди да предприеме решителни действия, въз основа на солидни данни.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.