Току-що излязоха може би най-важните данни за инфлацията в САЩ - индексът на потребителските цени (CPI).
Основната инфлация спадна до 2.9% през юли, което е по-малко от очакваното.
През изминалия месец потребителските цени се повишиха с 0.2%, като обърнаха тенденцията на спад с 0.1% от предходния месец, дължащ се на поскъпването на енергията.
Като се изключат по-волатилните цени на храните и горивата, базисната инфлация през юли се повиши с 3.2% спрямо предходната година, което е леко намаление спрямо годишния ръст от 3.3% през юни. На месечна база основните цени се повишиха с 0.2% спрямо 0.1% през юни, сочат данни на Bloomberg.
Макар че данните за инфлацията през юли не са толкова ниски, колкото през юни, те съответстват на предишната тенденция на дефлация и би трябвало да отговарят на критерия на Фед за начало на намаляване на лихвените проценти през септември.
Базисната инфлация остава трайно висока поради увеличените разходи за жилища и основни услуги като застраховки и медицински грижи.
Преди сряда индексът на цените на производител (PPI) за юли бе по-нисък от очакваното, което оформи очакванията на инвеститорите и засили аргументите за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв.
През юли цените на производителите в САЩ, които са критичен показател за инфлацията на едро и често предвиждат бъдещите тенденции в потребителските цени, се повишиха само с 0.1% спрямо предходния месец, след като през юни се повишиха с 0.2%. Този темп на растеж беше по-нисък от прогнозите на икономистите. На годишна база индексът нарасна до 2.2%, надхвърляйки леко инфлационната цел на Федералния резерв от 2%.
След неотдавнашния срив на фондовия пазар, който заличи около $2 трилиона за един ден, инвеститорите с нетърпение очакват намаляване на лихвените проценти, като някои дори твърдят, че Фед трябва да проведе извънредно заседание и незабавно да намали лихвите преди следващото заседание.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.