Централните банкери са предупредени от изследователите, че крипто революцията ще изпревари системата, за чието запазване са отговорни.
Найал Фъргюсън е известен историк, коментатор и автор на петнадесет книги, включително „Домът на Ротшилд“. Във вторник той проведе семинар на Bank of England, като говори за финансовата криза от 2008 г. и реакциите към нея до ден днешен. В заключението си по темата той спомена, че това е част от основните предизвикателства пред настоящата система, базирана на фиатни валути.
Финансовата система днес не е фундаментално различна от финансовата система от периода преди кризата, освен че големите банки са по-добре капитализирани. Не мисля, че има друга разлика. Новите неща, нещата, които наистина ще имат значение за десет години, са все още относително малки по мащаб. Независимо дали става въпрос за биткойн или криптовалутите като цяло, или за масовата революция в онлайн плащанията, постигната от големите китайски технологични компании, това е финансовата система на бъдещето и все още е достатъчно малка, за да не бъде системно важна през 2018 г. Оставам с чувството, че е само въпрос на време преди следващата криза.
Горното не е толкова изненадващо изявление, идващо от Фъргюсън. През декември 2017 г. той пише:
В някакъв момент без съмнение регулаторните промени в САЩ ще изчистят сегашния балон. Но те няма да спрат, още по-малко да отменят тази финансова революция. Помислете за това по този начин. Максималният брой Биткойн, които могат да бъдат създадени, е 21 милиона. Броят на милионерите в света, според Credit Suisse, е 36 милиона. Общото им богатство е $ 128.7 трилиона. Ако милионерите колективно решат да задържат едва 1% от богатството си под формата на Биткойн, цената не би била 15 000 долара, а повече от 60 000 долара. Ако вдигнат това до 5%, точната цена за Биткойн ще бъде над 300 000 долара. Не е сигурно, че ще се случи. Просто казвам, че моят син си мисли, че може.
Оттогава той е бил изложен на повече страни на пазара на крипто, като например безкрайния поток от оферти на ICO. „Иска ми се да имах по един Биткойн за всеки фалшив white paper, който съм показал през последните шест месеца, от хора, които се опитват да наберат пари, преди SEC да се активират„, каза Фъргюсън миналата седмица.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.