Използването на криптовалути в момента е широко разпространено, като множество правителства по света приемат дигиталните активи.
Няколко правителства обаче все още се колебаят дали да включат криптовалутите в съществуващите си финансови системи. Един от последните примери за това е туристическата дестинация Бали.
През уикенда правителството на Бали изрази отрицателната си позиция спрямо криптовалутите. Уейан Костер, губернаторът на Бали, проведе пресконференция, на която обяви, че към туристите, които решат да извършват плащания с криптоактиви, ще бъде приложен строг контрол.
Костер заяви, че чуждестранните туристи, които нарушават визовите разрешителни, ангажират се с неподходящо поведение, използват криптовалута като платежно средство или нарушават други разпоредби, ще бъдат изправени пред тежки последствия, включително депортиране, административни санкции, наказателни санкции, затваряне на предприятия и други строги мерки.
Правителството възнамерява да следи отблизо и да регулира подобни транзакции в региона.
Следователно на туристите, посещаващи Бали, няма да бъде позволено да използват Биткойн или други криптовалути за плащания в хотели, ресторанти, туристически атракции, търговски центрове или други обекти в региона. Единственото признато законно платежно средство в Бали е индонезийската рупия и тя е единствената валута, която се приема в региона.
Използването на валути, различни от индонезийската рупия, може да доведе до тежки последици, наложени от правителството, според информация от правителствен новинарски портал.
Тези наказания могат да включват лишаване от свобода за срок до една година и значителна глоба в размер на около $13,300. Костер подчерта още, че извършването на бизнес дейности с чуждестранна валута без разрешение от Банката на Индонезия може да доведе до минимално наказание лишаване от свобода за една година и максимално за пет години, заедно с глоба в размер от 50 милиона рупии ($3,300) до 22 милиарда рупии ($1.4 милиона).
Решението на правителството на Бали да забрани разплащанията с криптовалута предизвика критики от страна на различни лица, като някои от тях изразиха недоволството си, заявявайки нежеланието си да посещават Бали поради тази политика.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.