Според Imore, критпо измамниците са успели да подведат потребителите на популярни приложения за запознанства и Facebook и да откраднат огромната сума от $1.4 милиона, като рекламират фалшиво крипто приложение CryptoRom и злоупотребяват с услугата Developer Enterprise на Apple, която преглежда фалшиви приложения.
Scammers stole $1.4 million through Bitcoin dating app scam, says report https://t.co/68wlzQ2HtR
— iMore (@iMore) October 14, 2021
Потребителите на iPhone са подведени да инвестират пари във фалшиви приложения за криптовалута, които са били рекламирани във Facebook и популярни платформи за запознанства, като Tinder, Grindr, Bumble и някои други.
В скорошен новинарски доклад, споделен от Sophos, се посочва, че измама, наречена CryptoRom, е отмъкнала значителна сума от потребителите на iPhone устройства. По-рано тази година, през май, подобна измама лиши азиатските потребители на iOS и Android също от големи суми пари.
Този път обаче загубите са далеч по-големи за тези, които искат да инвестират в дигитални валути. Някои загубиха хиляди щатски долари; потребителите на Android обаче този път бяха пощадени.
Мошениците се свързват с нищо неподозиращи потребители чрез фалшиви профили в приложения за запознанства и Facebook, започват разговор и след това примамват потенциалните си жертви да инсталират CryptoRom и да инвестират в Биткойн и други популярни криптовалути, използвайки приложението.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Заплашват студент с нож заради неговия Биткойн
След като реализират първите си печалби от малки пробни инвестиции, жертвите теглят пари и се насърчават да инвестират повече. След като депозират по-голяма сума в измамното приложение, те не могат да ги изтеглят обратно.
В статията се подчертава, че измамата за потребителите на iPhone е била успешна главно чрез злоупотреба с програмата на Apple Developer Enterprise. По този начин измамниците са намерили начин да заобиколят функцията на Apple за търсене на фалшиви приложения в App Store.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.