Според Imore, критпо измамниците са успели да подведат потребителите на популярни приложения за запознанства и Facebook и да откраднат огромната сума от $1.4 милиона, като рекламират фалшиво крипто приложение CryptoRom и злоупотребяват с услугата Developer Enterprise на Apple, която преглежда фалшиви приложения.
Scammers stole $1.4 million through Bitcoin dating app scam, says report https://t.co/68wlzQ2HtR
— iMore (@iMore) October 14, 2021
Потребителите на iPhone са подведени да инвестират пари във фалшиви приложения за криптовалута, които са били рекламирани във Facebook и популярни платформи за запознанства, като Tinder, Grindr, Bumble и някои други.
В скорошен новинарски доклад, споделен от Sophos, се посочва, че измама, наречена CryptoRom, е отмъкнала значителна сума от потребителите на iPhone устройства. По-рано тази година, през май, подобна измама лиши азиатските потребители на iOS и Android също от големи суми пари.
Този път обаче загубите са далеч по-големи за тези, които искат да инвестират в дигитални валути. Някои загубиха хиляди щатски долари; потребителите на Android обаче този път бяха пощадени.
Мошениците се свързват с нищо неподозиращи потребители чрез фалшиви профили в приложения за запознанства и Facebook, започват разговор и след това примамват потенциалните си жертви да инсталират CryptoRom и да инвестират в Биткойн и други популярни криптовалути, използвайки приложението.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Заплашват студент с нож заради неговия Биткойн
След като реализират първите си печалби от малки пробни инвестиции, жертвите теглят пари и се насърчават да инвестират повече. След като депозират по-голяма сума в измамното приложение, те не могат да ги изтеглят обратно.
В статията се подчертава, че измамата за потребителите на iPhone е била успешна главно чрез злоупотреба с програмата на Apple Developer Enterprise. По този начин измамниците са намерили начин да заобиколят функцията на Apple за търсене на фалшиви приложения в App Store.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.