Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.
Това е най-ниският брой стартирали от началото на 2025 г. насам. Спадът следва рязкото увеличение на меме монетите, които, след като привлякоха вниманието през януари, сега са изправени пред засилен контрол поради спекулации и измами.
Политически фигури като Доналд Тръмп предизвикаха лудостта по мемекоините, но скандал, в който беше замесен аржентинският президент Хавиер Милей, допълнително потисна вълнението.
Туитът на Милей за токена Libra, за който той твърдеше, че е свързан с икономиката на Аржентина, доведе до обвинения в търговия с вътрешна информация и загуба на $251 милиона за инвеститорите.
Pump.fun, ключова платформа за пускане на токени на Solana, също отбеляза рязък спад, като на 19 февруари регистрира само 35,152 нови токена и спад на приходите до $1.69 милиона.
Тъй като меме криптовалутите се сблъскват с критики, нарастват опасенията за отрицателното им въздействие върху по-широкия алткойн пазар, като много от водещите криптовалути достигнаха годишни дъна.
В отговор Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ стартира звеното за кибернетични и нововъзникващи технологии, за да разследва блокчейн измами и да защитава инвеститорите на дребно.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Платформата за крипто анализ CoinGecko разкри най-обсъжданите алткойни през последните часове, подчертавайки ръста на инвеститорския интерес в редица сектори – от меме монети до DeFi и гейминг токени.
С разгарянето на пазара на криптовалутите един въпрос доминира в съзнанието на трейдърите: Намираме ли се в алткойн сезон?
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.