Експертите по крипто криминалистика от Xrplorer предупреждават, че комплексна фишинг измама се опитва да открадне секретните ключове на XRP потребителите, като казва на бъдещите жертви, че Ripple раздава безплатни криптовалути.
Съобщава се, че измамниците изпращат изключително малки количества XRP на различни адреси в регистъра на XRP с бележка, която гласи,
„От 1-ви февруари 2020 г. Ripple пуска 3 милиарда XRP, за да стимулира потребителите на мрежата. Вземете 25% повече XRP, добавени към салдото на вашата сметка и то само за минути.“
Целта е да се насочат неподозиращите потребители към това да кликнат върху уебсайт, който на пръв поглед изглежда като блога на Ripple Insights, предлагащ голям промоционален подарък.
За по-неопитните в сферата, фалшивите уебсайтове изглеждат легитимни, но измамниците всъщност използват добри реплики на страници, които са познати на XRP инвеститорите, за да примамят жертвите да раздават информация за сметката си и ключове за достъп.
Измамните сайтове използват хомоглифни домейни, които сменят символите на официалните домейни с подобно изглеждащи такива от различни скриптове, за да заблудят потребителите. Например, тъй като гръцкoтo Ο, латинскoто O и техния аналог в кирилицата изглеждат сходни, но имат различни кодове, те биха могли да бъдат използвани за генериране на измамен уеб домейн.
„Цялата операция е сложна схема със съобщения, изпращани до XRP акаунти въз основа на техните средства, хомоглифни домейни, фалшиви, но надеждни маркетингови материали, инструменти за събиране на ключове за достъп, които също проверяват баланса в XRPL и много други.“
Измамниците сега също изпращат имейли на лица, които може да се интересуват от криптовалути. Към 15-ти юни те са откраднали 2,100 000,XRP. От Xrplorer казват, че те също са изпрали 1,980,000 XRP главно чрез крипто борсите ChangeNOW и CoinSwitch.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.