Експертите по крипто криминалистика от Xrplorer предупреждават, че комплексна фишинг измама се опитва да открадне секретните ключове на XRP потребителите, като казва на бъдещите жертви, че Ripple раздава безплатни криптовалути.
Съобщава се, че измамниците изпращат изключително малки количества XRP на различни адреси в регистъра на XRP с бележка, която гласи,
„От 1-ви февруари 2020 г. Ripple пуска 3 милиарда XRP, за да стимулира потребителите на мрежата. Вземете 25% повече XRP, добавени към салдото на вашата сметка и то само за минути.“
Целта е да се насочат неподозиращите потребители към това да кликнат върху уебсайт, който на пръв поглед изглежда като блога на Ripple Insights, предлагащ голям промоционален подарък.
За по-неопитните в сферата, фалшивите уебсайтове изглеждат легитимни, но измамниците всъщност използват добри реплики на страници, които са познати на XRP инвеститорите, за да примамят жертвите да раздават информация за сметката си и ключове за достъп.
Измамните сайтове използват хомоглифни домейни, които сменят символите на официалните домейни с подобно изглеждащи такива от различни скриптове, за да заблудят потребителите. Например, тъй като гръцкoтo Ο, латинскoто O и техния аналог в кирилицата изглеждат сходни, но имат различни кодове, те биха могли да бъдат използвани за генериране на измамен уеб домейн.
„Цялата операция е сложна схема със съобщения, изпращани до XRP акаунти въз основа на техните средства, хомоглифни домейни, фалшиви, но надеждни маркетингови материали, инструменти за събиране на ключове за достъп, които също проверяват баланса в XRPL и много други.“
Измамниците сега също изпращат имейли на лица, които може да се интересуват от криптовалути. Към 15-ти юни те са откраднали 2,100 000,XRP. От Xrplorer казват, че те също са изпрали 1,980,000 XRP главно чрез крипто борсите ChangeNOW и CoinSwitch.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.