Въпреки че остават години до пускането на собствената им дигитална валута, Европейската централна банка (ЕЦБ) казва, че финансовите системи на правителствата, които изостават от манията по дигиталните активи, са застрашени.
В доклад за международната роля на еврото изследователите подчертават значението на дигиталните валути на централните банки (CBDC) спрямо „изкуствените валути“, които се изграждат от технологични гиганти като Facebook.
И накрая, трябва да се обърне внимание на рисковете за стабилността, които могат да възникнат, ако централната банка не предлага дигитална валута. Едно от притесненията може да бъде ситуация, при която вътрешните и трансграничните плащания са доминирани от чуждестранни доставчици, включително чуждестранни технологични гиганти, които в бъдеще могат да предлагат изкуствени валути.
Това не само би могло да застраши стабилността на финансовата система, но както физическите лица, така и търговците биха били уязвими за малък брой доминиращи доставчици със значителна пазарна мощ. Способността на централните банки да изпълняват мандата на своята парична политика и ролята на последен кредитор също ще бъде засегнат. Издаването на CBDC би помогнало да се запази автономността на вътрешните платежни системи и международното използване на валута в дигиталния свят.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бивш директор на Goldman Sachs инвестира $100 милиона в крипто
Докладът предполага, че дигитална версия на еврото в комплект с допълнителни услуги може да бъде начин да се конкурира с големите технологични фирми за платежни продукти и услуги.
CBDC може да улесни дигитализацията на обмена на информация при плащания чрез електронни фактури, електронни разписки, електронна идентичност и електронен подпис, позволявайки на посредниците да предлагат услуги с по-висока добавена стойност и технологично съдържание на по-ниска цена.
Потенциалното дигитално евро може също да подобри настоящите трансгранични инфраструктури за разплащане, като подпомогне глобалната електронна търговия.
Ниските транзакционни разходи […] могат да увеличат привлекателността му за фактуриране на трансгранични транзакции – като платежно средство и като единица за уреждане на текущи транзакции.
Европейската централна банка обаче не бърза. Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че ако наистина дигиталното евро получи зелена светлина, тя очаква фазата на развитие да продължи с години.
След заплахата на президента Доналд Тръмп да наложи 100% мито на алианса БРИКС, Китай взе отношение по въпроса за ескалацията на напрежението със САЩ.
Докато при втората администрация на Тръмп се обръща голямо внимание на сектори като големите технологии и петрола, частната затворническа индустрия, често наричана затворническо-промишлен комплекс, се превърна в отличник на фондовия пазар.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).