Начало » Други » Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

17.10.2023 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

Инструментите за генериране на изкуствен интелект (AI) като ChatGPT на OpenAI имат потенциала да революционизират работните места и да стимулират икономическия растеж чрез повишаване на производителността.

Степента на това въздействие обаче зависи от фактори като широкото приемане и ефективното използване.

Goldman Sachs предложи оптимистична оценка, според която генеративният изкуствен интелект може потенциално да увеличи годишния ръст на производителността в САЩ с 1.5 процентни пункта за едно десетилетие, след като бъде широко разпространен.

Това би могло да удвои средния темп на нарастване на производителността от края на 2007 г. насам, което би се изразило в подобно увеличение на растежа на БВП на САЩ. Въпреки това е трудно да се предвиди точно кога ще настъпи широкото приемане.

Историческите примери, като например въвеждането на електричеството, показват, че реализирането на ръста на производителността от новите технологии може да отнеме време. В сравнение с края на 90-те и началото на 2000-те години на ХХ век приемането на генеративния AI може да се ускори поради съществуващата цифрова инфраструктура.

Въпреки това въздействието му върху показателите за производителност може да не е незабавно, тъй като на дружествата и работниците е необходимо време за интегриране и овладяване на технологията.

За да се възползват напълно от генеративния AI, компаниите вероятно ще трябва да инвестират в специализирано обучение на работници, които да могат да свържат възможностите на AI със съществуващите производствени процеси.

Анализът на Goldman показва, че AI може да автоматизира около една четвърт от работните задачи в САЩ, с по-голяма експозиция в административните и правните отрасли, като потенциално може да трансформира задачите в рамките на съществуващите работни места, а не да ги премахва.

Неравномерното приемане на AI може да доведе до изместване на работни места, неравенство в доходите и социални сътресения, особено ако някои компании го приемат по-бързо от други. За да се стигне до повсеместен бум на производителността, ще е необходимо равномерно разпространение и цялостно обучение за прилагането на AI. Настоящата ситуация обаче не съответства на този сценарий.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Защо повечето американци все още избягват криптовалутите?

Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.

27.07.2025 13:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.