Джефри Хинтън, известен пионер в областта на изкуствения интелект (AI), наскоро изрази загрижеността си относно потенциалната заплаха, която AI представлява за човечеството, като предположи, че тя може да бъде дори по-тревожна от изменението на климата.
Хинтън, който през 1986 г. е съавтор на новаторска статия за невронните мрежи и през 2018 г. получи наградата „Тюринг“, подчерта необходимостта от справяне с рисковете, свързани с изкуствения интелект, без да влияе на бившия си работодател Alphabet (GOOGL.O), от който наскоро подаде оставка.
Забележките на Хинтън отразяват нарастващите опасения сред технологичните лидери относно възможността AI да надмине човешкия интелект и да поеме контрола над света.
Той призна, че изменението на климата също представлява значителен риск и не бива да се подценява. Въпреки това той вижда, че потенциалните последици от напредналия изкуствен интелект изискват незабавно внимание.
Хинтън заяви, че докато справянето с изменението на климата включва сравнително ясно решение за намаляване на въглеродните емисии, то справянето с рисковете, свързани с напредналия AI, е далеч по-малко ясно. Той предположи, че определянето на подходящия курс на действие в този контекст остава несигурно.
Разработването и внедряването на AI технологии набра значителна скорост, като чатботът на OpenAI, ChatGPT, бързо набира популярност. В отговор на опасенията, изразени от експерти в бранша, сред които и Илон Мъск, относно опасностите, които крият изключително мощните системи, базирани на изкуствен интелект, беше отправен призив за спиране на научноизследователската и развойната дейност.
Хинтън обаче не се съгласи с идеята за спиране на напредъка и подчерта необходимостта да се отделят значителни ресурси за разбиране и намаляване на екзистенциалните рискове, свързани с AI.
Европейският съюз отговори на опасенията, изразени от лидерите в индустрията, като предложи разпоредби, насочени към генеративния изкуствен интелект, които ще изискват от компании като OpenAI да разкриват материали, защитени с авторски права, използвани при обучението на техните модели.
Освен това президентът на САЩ Джо Байдън участва в дискусии с лидери на AI компании, като призна важността на прозрачността на AI системите.
Хинтън подчерта, че сътрудничеството между технологичните лидери и политиците е от решаващо значение, тъй като последиците от изкуствения интелект засягат всички. Решаването на рисковете и последиците от AI изисква колективни усилия и внимателно обмисляне от всички заинтересовани страни.
Източник: Reuters
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Скорошно проучване, поръчано от Grayscale Investments, разкрива, че заможните инвеститори играят значителна роля в нарастващия прием на криптовалутите в Съединените щати.
SEC преразглежда предложено правило, което би наложило по-строги изисквания за това как инвестиционните съветници се справят с попечителството на криптовалута.
Финансовият сектор, включително фондовият пазар, преживя труден старт на годината с няколко понижения и тревожни сривове през последните няколко месеца.