Възможно е да има още по-голям недостиг на храна в резултат на скорошните жеги в Индия, унищожаващи добива на пшеница.
Индия трябваше да увеличи износа си, за да компенсира недостига, причинен от непровокираната инвазия на Русия в Украйна, която вече намали световните предлагания на пшеница.
Мартските температури в Индия са достигнали нива, невиждани досега в Индия, според записи, проследяващи температури от 1901 г., унищожавайки реколтата. Оценките варират между 10% и 50% намаление на добива за сезона от местните фермери.
Очакванията за износ на пшеница от Индия бяха високи, като се очакваше 11-12 милиона метрични тона да бъдат доставени през 2022 и 2023 г. С толкова високи очаквания и неочаквани смущения изглежда, че може да предстои глобален недостиг на храна.
В началото на април министър-председателят на Индия Нарендра Моди каза на президента на САЩ Джо Байдън, че Индия може да нахрани света, ако Световната търговска организация (СТО) го позволи, тъй като доставките на храна са първите нарушени.
Индия очевидно разчита на излишъците, които имат в складовете, докато се стреми да изнася култури, твърдейки, че те държат почти два пъти и половина като буфер.
Въпреки това Индия очакваше земеделските производители да пуснат своите култури на пазара в рекордни количества и тази година, но това изглежда няма да се случи.
Не Пропускай: Икономист предупреждава за масови ликвидации, препоръчва следното
Ако Индия започне да обмисля затягане на износа на храни, светът може да бъде в беда. В крайна сметка страната предоставя масивна програма за хранителни субсидии на почти 700 милиона души, предлагайки евтини цени на пшеница и ориз. Намаляването на износа, за да изхрани собственото си население, вероятно ще бъде предмет на спор със западните страни, които се стремят да облекчат недостига на храни, като внасят повече от Индия.
Цените на пшеницата достигнаха 14-годишен връх в началото на март тази година, като се оттеглиха само леко, но все пак останаха завишени за годината и дори десетилетието.
Ако войната в Украйна продължи да ескалира и Индия затвори пристанищата си за износ на пшеница, Западът може да очаква още повече увеличения на цените на храните.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.