Комисията за търговия със стокови фючърси на Съединените щати (CFTC) има проблеми с намирането на Бенджамин Рейнолдс, който предполагаемо е отговорен за криптовалутна Понци схема на стойност над $140 милиона.
FinanceFeeds съобщиха на 6-ти януари, че CFTC са подали иск до Южния окръжен съд в Ню Йорк.
В средата на юни CFTC започна акция срещу компанията заради предполагаема Биткойн Понци схема за $147 милиона. Комисията заведе дело срещу Рейнолдс пред гореспоменатия съд с твърдение, че е измамил над хиляда инвеститори за най-малко 22 858 биткойни.
В меморандум, придружаващ предложението, регулаторът съобщава, че се е опитал да обслужва Рейнолдс на адреса, посочен като негов „адрес на услуга“, в документите за регистрация на „Control Finance“ – фирмата, управлявала схемата. Когато човекът носещ призовката пристигнал на адреса, той открил, че всъщност не съществува.
CFTC също се опита да изпрати имейл на Рейнолдс на единствения известен имейл адрес, свързан с него и неговата компания, но получи съобщение за грешка – няма как да бъде доставено. Регулаторът научи от засегнатите инвеститори, че прокуратурата на Улсан в Южна Корея също разследва схемата, но и те не могат да се свържат с него.
Измамниците отдавна използват спекулативния ентусиазъм около криптовалутите, за да примамят и измамят нищо неподозиращи инвеститори. Както бе съобщено, измамните Биткойн реклами, използващи лика на Мартин Люис, продължават да се появяват в социалните медии, въпреки предишните усилия на Люис да предотврати подобни незаконни практики.
Една особено известна измама, свързана с криптовалути, е OneCoin, която предполагаемо е пирамидална схема на стойност близо $4 милиарда. Измамата беше открита за първи път през май 2015 г. Въпреки това, процедурите все още продължават, а уебсайтът на OneCoin затвори едва в началото на декември миналата година.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.