Порталът, който предлагаше “образователни пакети”, беше остатък от схемата и все още държи баланси на потребителите.
Сайтът продължи да съхранява баланси на OneCoin, дори потенциално правейки OTC сделки.
Сайтът падна само няколко дни след съобщения за микробус с работници, прочиствали последните отпадъци от офисите на OneCoin в София. Междувременно д-р Ружа Игнатова, водещото лице зад схемата, все още е на свобода.
Но схемата също отказва да умре, като се появява отново и отново с различни маски. Сайтът OneLife.eu продължава да работи и може да изпълнява функцията за продължаване на търговията с OneCoin, като може дори да намира нови жертви.
Сайтът OneWorldFoundation.eu също е недостъпен, както и OneWorldAcademy.eu.
DNS записите на сайтовете дават намеци, че ресурсите на OneCoin.eu са в процес на разследване. Услугата EurID DNS твърди, че сайтът е под “правно разследване”, без допълнителни подробности за участващите субекти или агенции.
Ако бъдат разгледани подробно, записите на сайта могат да дадат представа за броя на участниците, балансите и евентуалните трансфери. Активът на OneCoin няма публичен блокчейн или публичен запис. Разследването може да даде повече представа и да добави към текущите разследвания в Германия, Австрия, Финландия и Унгария и други.
Междувременно, Константин Игнатов, брат на Ружа, сключи споразумение с Министерството на правосъдието на САЩ и е изправен пред присъда от 90 години затвор. В същото време други лидери и групи, свързани със схемата, изглежда остават активни.
OneCoin успя да събере 4 милиарда долара, изпирайки стотици милиони чрез адвокати и офшорни сметки. Пирамидата се появи през първите години на Биткойн еуфорията, а размерът ѝ надхвърли този на “BitConnect”.
OneCoin е различен, тъй като успя да стартира в много страни, въпреки разследванията и правните действия. Измамата достигна директно до потенциални купувачи, от Финландия до Нигерия.
И докато измамата беше известна в крипто пространството, повечето действителни собственици на BTC и привърженици на монети бяха наясно, че проекта не е реален. По-широката общественост обаче, изглежда приемаше OneCoin и д-р Ружа Игнатова.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.