Законният представител на жертвите на измамата Onecoin Джонатан Леви обвини българския прокурор, че умишлено не е предприел действия срещу Onecoin.
Адвокатът каза, че поради бездействието на прокурора все повече жертви губят милиони долари от измамниците.
Адвокат, представляващ жертви на Onecoin, Джонатан Леви, предположи, че организаторите на престъпната схема може да получават защита от българския главен прокурор Иван Гешев.
В отворено писмо, адресирано до Юлия Ковачева, заместник-министър на правосъдието на България, адвокатът твърди, че бездействието на Гешев е позволило на Onecoin да измами нови жертви за милиони долари.
Според Леви, прокурорът не е действал срещу майката на ключовия ръководител на Onecoin Ружа Игнатова, въпреки наличието на заповеди за арест, издадени от Интерпол, Европол и германските правоохранителни органи.
Игнатова беше поставена в списъка на най-издирваните на Европол, след като групата на правоприлагащите органи я обвини, че е движещата сила и интелектуалният изобретател на Onecoin. Оттогава агенцията предлага награда от над $5,300 долара на всеки, който има информация, която може да доведе до залавянето на Игнатова.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум остава под натиск от страна на продавачите
Междувременно, в писмо, в което изразява недоволството си от поведението на Гешев, Леви обвинява прокурора не само, че не е предприел действия срещу Веска Игнатова (майката на Ружа), но и че не е предприел действия срещу “другите Onecoin мафии в България, които продължават Престъпна операция на Onecoin от името на избягалата Ружа Игнатова”.
Писмото също така предполага, че ако Гешев предприеме действия, ръководителите на Onecoin ще бъдат принудени да спрат операциите. Той добави:
“Това неизпълнение от страна на прокуратурата позволява на софийския офис на OneCoin да поддържа операции в цяла Европа, Латинска Америка и Югоизточна Азия и да продължи да получава милиони евро плащания в криптовалута (BTC, ETH, USDT) на месечна база от нови жертви.”
Леви завършва писмото си, като призовава българското правителство да започне разследване на поведението на прокурора.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.