Според заместник-министъра на икономиката Маурицио Лео, който обяви този ход по време на пресконференция във връзка с бюджета на страната за 2025 г., Италия ще увеличи данъка върху капиталовите печалби от Биткойн и други криптовалути до 42%, както съобщи Il Sole 24 Ore.
Лео заяви:
Планираме да увеличим данъка върху капиталовите печалби за Биткойн от 26% на 42%, подчертавайки новите мерки, одобрени от Министерския съвет, насочени към генериране на приходи в подкрепа на семействата, младежите и бизнеса.
От данъчната 2023 г. капиталовите печалби над €2,000 ($2,180) се облагат с 26% след промените в крипто разпоредбите, които отбелязаха преход от третирането на криптовалутите като чуждестранна валута с по-ниски данъчни ставки.
Това предложено повишение е паралелно с дискусиите в Обединеното кралство, където канцлерът Рейчъл Рийвс според съобщенията обмисля повишаване на данъка върху капиталовите крипто печалби от 20% на 39%. Лео спомена и намерението на Италия да намали употребата на пари в брой, за да се бори с укриването на данъци.
По-рано министър-председателят Джорджия Мелони посочи, че няма да има нови данъци за гражданите, като вместо това се съсредоточи върху редуциране на данъците за работниците и разпределянето на €3.5 милиарда от банките и застрахователните компании за здравеопазване и уязвими групи от населението.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.