През март 2020 година, итaталианските банки ще внедрят блокчейн технология, за да се провеждат отчети.
Италианската банкова асоциация (ABI) обяви, че италианските банки ще интегрират DLТ при вътрешните процеси за стимулиране на сетълменти. Пускането на блокчейн също е предназначено да подобри прозрачността при сделките между банките и ефективността на комуникацията между контрагентите.
Инициативата идва като част от програма, управлявана от ABI Lab, наречена Spunta Project, междубанково блокчейн решение, базирано на DLT платформата на R3 консорциума. ABI започна да тества Spunta през февруари. По това време проекта преминава тест от 18 банки, които заедно представляват 78% от италианския банков сектор по брой служители.
Междубанковата система на ABI, която е базирана на блокчейн, премина успешно първоначалната фаза на тестване през октомври миналата година с участието на 14 местни банки. Прилагането на блокчейн също се очаква да подпомогне специфични аспекти на банковите операции, които обикновено включват редица сложни несъответствия, като например съхраняване на споделените от банки данни за множество нодове с прилагането на интелигентни договори.
През февруари тази година, италианската камара на представителите одобри законопроект, определящ DLT и блокчейн, както и техническите критерии, с които ще трябва да съответстват интелигентните договори, за да имат правна валидност.
През май, принц Лоренцо Медичи, президент на едноименната банка Medici, заяви, че напредъка на блокчейн технологията го мотивира да стартира новото начинание, което има за цел да „създаде безпроблемно, дигитално изживяване за клиентите и да разшири финансовите възможности на глобалните пазари“.
На конференцията Redacted, организирана от Near в Банкок, Едуард Сноудън, известен защитник на неприкосновеността на личния живот и разобличител, сподели своята гледна точка за криптовалутите, изкуствения интелект и блокчейн индустрията.
Германската централна банка Deutsche Bundesbank се присъедини към сингапурския проект Guardian – глобална инициатива на Паричния орган на Сингапур (MAS), насочена към модернизиране на финансовите пазари чрез токенизация на активи.
Въпреки продължаващата забрана за криптовалутите в Китай, пейзажът на дигиталните активи както в най-населената страна в света, така и в Хонконг, се разширява, а иновативните решения откриват нови пътища за крипто приема в региона.
През третото тримесечие на 2024 г. ончейн обемите на търговия с NFT на BNB рязко нарастват, като според анализа на Messari са се увеличили с 283% до средно $600,400 на ден.