Според публикация на Ройтерс, ръководителят на италианския фондов регулатор Consob, Паоло Савона, вярва, че докато криптовалутите не се регулират, те могат да предизвикат безпокойство и да навредят на начина, по който работи пазарът.
Това последва изявлението на ръководителя на холандския регулатор CPB, че Нидерландия трябва да забрани Биткойн и останалите криптовалути.
Криптото може да попречи на централните банки да провеждат парична политика.
Паоло Савона смята, че дигиталните валути в Италия трябва да циркулират и да се използват единствено при подходяща регулация. В противен случай те са перфектен инструмент за пране на пари и могат да попречат на централните банки да провеждат паричната си политика.
Без регулиране криптовалутите могат да влошат прозрачността на пазара, заяви той, добавяйки, че това е „основата на законността и рационалния избор за пазарни оператори“.
Ръководителят на италианския фондов регулатор направи тези изявления по време на представянето на годишния доклад на Consob.
По-рано същия ден, Питер Хасекамп, директор на нидерландското централно бюро за планиране (CPB) предложи да се забранят Биткойн и останалите криптовалути в страната.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Нидерландия трябва да забрани криптовалутите, според съветник на правителството
Причините, които той цитира са, че BTC и крипто не се издават от централизирани финансови институции и са напълно извън контрола на правителството, поради което сривът им в бъдеще е неизбежен.
Министърът на финансите на страната – Вопке Хоекстра – обаче заяви, че крипто регулациите ще бъдат по-добрия вариант от пълна забрана на дигиталните валути и активи.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.