Според публикация на Ройтерс, ръководителят на италианския фондов регулатор Consob, Паоло Савона, вярва, че докато криптовалутите не се регулират, те могат да предизвикат безпокойство и да навредят на начина, по който работи пазарът.
Това последва изявлението на ръководителя на холандския регулатор CPB, че Нидерландия трябва да забрани Биткойн и останалите криптовалути.
Криптото може да попречи на централните банки да провеждат парична политика.
Паоло Савона смята, че дигиталните валути в Италия трябва да циркулират и да се използват единствено при подходяща регулация. В противен случай те са перфектен инструмент за пране на пари и могат да попречат на централните банки да провеждат паричната си политика.
Без регулиране криптовалутите могат да влошат прозрачността на пазара, заяви той, добавяйки, че това е „основата на законността и рационалния избор за пазарни оператори“.
Ръководителят на италианския фондов регулатор направи тези изявления по време на представянето на годишния доклад на Consob.
По-рано същия ден, Питер Хасекамп, директор на нидерландското централно бюро за планиране (CPB) предложи да се забранят Биткойн и останалите криптовалути в страната.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Нидерландия трябва да забрани криптовалутите, според съветник на правителството
Причините, които той цитира са, че BTC и крипто не се издават от централизирани финансови институции и са напълно извън контрола на правителството, поради което сривът им в бъдеще е неизбежен.
Министърът на финансите на страната – Вопке Хоекстра – обаче заяви, че крипто регулациите ще бъдат по-добрия вариант от пълна забрана на дигиталните валути и активи.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.