В изненадващо нарушение на традицията новоизбраният президент Доналд Тръмп покани китайския президент Си Дзинпин да присъства на предстоящата му инаугурация, като по този начин оспори над стогодишния дипломатически протокол.
Ако този ход бъде приет, за първи път в историята на САЩ чуждестранен лидер ще участва в подобна церемония – смел жест на фона на продължаващото напрежение между САЩ и Китай.
Макар че подробностите остават неясни, множество източници потвърждават, че поканата е била отправена, което повдига въпроси за потенциалното ѝ въздействие върху американско-китайските отношения. В исторически план тези събития са запазени за посланици и дипломати, което прави това развитие още по-поразително. Китайското правителство все още не е направило официално изявление, оставяйки света в очакване да види как ще реагира Си.
Действията на Тръмп идват след период на остра реторика, по време на който той заплаши със значителни мита върху китайски стоки. Тази безпрецедентна покана обаче може да се разглежда като опит за възстановяване на дипломатическите отношения между двете държави, като може би сигнализира за промяна в подхода на Тръмп към Китай.
Поне от края на XIX в. насам чуждестранни лидери никога не са били канени на президентските инаугурации в САЩ. Отсъствието на китайското правителство от подобни събития през последните години само засилва уникалността на тази покана. Последното посещение на Си в САЩ се състоя през 2023 г., но напрежението остана на високо ниво, като по време на мандата на президента Байдън не се състоя държавно посещение.
Поканата би могла да представлява опит за деескалация на политическото противопоставяне между САЩ и Китай, дори и двете нации да продължават да стоят твърдо на позициите си по ключови въпроси като Тайван и икономическото влияние. Неотдавнашните забележки на Си относно „червените линии“ на Китай подчертават решимостта на Пекин да защити своя суверенитет, дори и да остане отворен за диалог със САЩ.
Решението сега зависи от Си и Пекин. Ако бъде приет, този исторически ход може да постави началото на нова глава в международните отношения, която може да окаже значително въздействие върху световните пазари и геополитическата динамика за години напред.
Уолстрийт е в пълна бойна готовност, тъй като големите банки, сред които JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs и Wells Fargo, се готвят да публикуват отчетите си за приходите.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) предложи нови правила за засилване на защитата на потребителите на криптовалути, като изисква от доставчиците да възстановяват разходите на жертвите на измами или кражби.
Тази седмица на пазара на криптовалути се наблюдава значително генериране на приходи от такси, като Tether се очертава като първенец.
S&P Global прогнозира, че световните банки ще бъдат изправени пред кредитни загуби за близо $1 трилион през тази година, въпреки че икономическите перспективи показват признаци на подобрение.