Надстройката на цялата система е третата за мрежата през 2019 г., след хард форковете Санкт Петербург и Константинопол.
Истанбул е осмия хард форк като цяло, като първите промени в кода бяха одобрени през юни 2019 г. (Eth 2, основният преход на мрежата към PoS, се очаква през 2021 г. )
Всички клиенти на Етериум – които хостват и самостоятелно надграждат протокола – одобряват новия софтуер.
Истанбул включва шест предложения за подобрение (EIP), специфични промени в кода в протокола, включително EIPs 152, 1108, 1344, 1844, 2028 и 2200.
Според блог публикация от ‘ConsenSys’, основните проблеми, адресирани от шестте предложения, са:
DDoS устойчивост (EIP 1344).
Оперативна съвместимост с криптовалути, базирани на еквихаш (PoW), като zcash (EIP 152).
Разходи за газ (EIPs 1108, 2028, 2200).
Разходите за изпращане на транзакция в мрежата на Етериум се наричат ‘газ’ и се плащат във частици от ETH, наречени ‘gwei’. Намалените разходи за газ, които идват в резултат на Истанбул, имат за цел да увеличат честотната лента на блокчейна и да насърчат технологии за поверителност базирани на нулевите знания, като zk-SNARK.
Едно опасение преди актуализацията да се случи, бе във връзка с клиента ‘Parity’. Той пусна спешно съобщение на потребителите да надградят с предварително издадената актуализация на Parity, преди да се случи хард форка Истанбул. Накратко, EIP 1344 първоначално не е бил включен.
Докато самото надграждане беше просто, разработчикът на Етериум – Хъдсън Джеймсън – каза в платформата за съобщения ‘Gitter’, че ако клиентите на Parity не успеят да актуализират навреме, може да се развие нова верига, предизвикваща двойнo харчене.
“Parity представлява около 23% от мрежата и обикновено се използва от големите миньори и борси”, каза Джеймсън в петък.
“Опасявам се, ако една до две големи борси останат на старата верига и един до два основни минни басейна останат на [нея], това ще доведе до объркване – и в по-тежък случай – двойно харчене.”
През септември, 680 интелигентни договора за ‘Aragon’, платформа за управление, ще бъдат ‘счупени’ от хард форка.
Някои промени в кода ще променят начина, по който могат да се изпращат средства между децентрализираните автономни организации (DAO), принуждавайки потребителите да мигрират ръчно договорите от една структура в друга.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.