Лица подаващи сигнали помогнаха на Tavanir, иранската енергийна компания, да закрие 1100 ферми за добив на криптовалута, които уж работеха без съответните лицензи.
Въпреки че Tavanir казва, че някои от миньорите са използвали „високи нива“ на субсидирана електроенергия, в доклада им е изяснено, че не са забелязани значителни промени по отношение на потреблението на електроенергия. Местните власти заявиха, че това е причината да разчитат на лицата, подаващи сигнали, като отбелязват, че Tavanir „не може да открие всички незаконни ферми единствено чрез изучаване на техните модели на потребление„.
Хората, които предоставиха информация, водеща до откриването на неоторизираните миньори, получиха 100 милиона риали (480 долара) за съдействието им, съобщи Financial Tribune.
Наскоро Иран обяви, че ще позволи на електроцентралите в индустриален мащаб да работят като миньори на Биткойн, при условие че не използват субсидирано гориво.
Националният закон за криптовалутите гласи, че миньорите трябва да разкрият самоличността си и да предоставят подробна информация на Министерството на промишлеността, мините и търговията. Тази информация включва размера на техните криптодобивни ферми и вида на хардуера, който използват, и се събира в опит да се предотврати контрабандата в страната. Миньорите се определят както като физически лица, така и като компании.
Незаконните миньори на криптовалути рискуват глоби, които варират от 2000 до 5000 долара за всеки използван хардуер и допълнителна глоба от 20 000 долара за всеки, хванат да използва субсидиран източник на електроенергия.
През май, иранското министерство на промишлеността, минното дело и търговията даде на iMiner, компания за добив на криптовалути, лиценз за работа в страната. С 6000 копачки, инсталацията на iMiner се превръща в една от най-големите ферми за добив на криптовалути в Иран.
Иранското правителство разреши добиването на криптовалути като индустриална дейност през юли 2019 г. и оттогава издаде над 1000 лиценза на компании за криптовалута.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.