През последните пет месеца Иран е конфискувал повече от 9,400 платформи за добив на криптовалути, докато страната се бореше с прекъсванията на електрозахранването през лятото.
Платформите за добив са били открити разпръснати из цялата столица, заяви в понеделник Камбиз Назерян, ръководител на Техеранската електроразпределителна компания, за което съобщи Iran International.
По-голямата част от тази цифра се дължи на голямото изземване през юни, когато иранската полиция откри нелегална ферма за крипто добив и конфискува 7,000 устройства.
Въпреки че е богата на петрол държава, страната непрекъснато страда от прекъсвания на електрозахранването и недостиг на вода поради горещините, което доведе до протести в множество градове.
Правителството често посочваше добива на криптовалути като основна причина за рязкото нарастване на търсенето.
Макар че в докладите не се уточнява дали всички конфискувани платформи са били за Биткойн (BTC), според индекса на Кеймбридж за потреблението на електроенергия за Биткойн през март миналата година Иран е допринесъл цели 7.5% към хеширащата мощност на Биткойн (общата изчислителна мощност в мрежата). Оттогава досега хашрейтът на Иран е спаднал до 0.2% към януари.
Като част от усилията за борба с повишеното търсене на електроенергия, през май Иран забрани всички дейности по добив на криптовалути за период от четири месеца. Очаква се ембаргото да бъде отменено през септември.
По-късно през юни Иран прекъсна електрозахранването на 118 лицензирани ферми за крипто добив поради опасения, че няма да има достатъчно електроенергия за посрещане на пиковото търсене през горещите месеци в страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Еврото стига 20-годишно дъно срещу щатския долар
Правителството също така наложи ограничения на дейността по крипто добив през зимата и лятото на миналата година. И макар че лицензираните ферми трябваше да спазват правилата, незаконните операции продължиха.
Според докладите те често се намират скрити в джамии, училища и местни предприятия, за да се възползват от субсидирана или безплатна енергия и да прикрият истинската си същност.
През януари 2021 г. властите в Иран конфискуваха 45,000 копачки, за които е установено, че използват незаконно субсидирана електроенергия от държавния доставчик на енергия Tavanir.
По-рано същия месец иранските власти закриха 1,620 незаконни операции за добив на криптовалута, за които се твърди, че са използвали общо 250 мегавата електроенергия за период от 18 месеца.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.