Иранската полиция конфискува 7,000 майнинг устройства от нелегална ферма за криптовалути.
Във вторник властите проведоха най-голямата си акция за ограничаване на добива в цялата страна. Конфискуваните устройства са намерени в изоставена фабрика край иранската столица Техеран.
Според иранскaтa държавнa медия прекомерното потребление на енергия от добива на крипто е причина за нарастващия брой прекъсвания на електрозахранването в цялата страна. В резултат на това ставаме свидетели на непрекъснати репресии върху дейността на крипто копачите.
В края на миналия месец иранското правителство шокира криптокопачите с глоби и забрана за добив на Биткойн. Този ход беше опит за намаляване на нарастващия брой прекъсвания на захранването, засягащи градовете. Иранските власти обаче приписаха вината за прекъсванията на тока на потреблението на енергия от устройства за добив на криптовалути.
Иран е център за криптодобив, следвайки страни като Китай. Според Elliptic, компания за събиране на блокчейн данни, иранският майнинг на крипто представлява почти 5% от добива в световен мащаб. Индустрията носи стотици хиляди долари годишни приходи за страната.
През 2020 г. ситуацията в Иран беше съвсем различна. Преди това големите ирански електроцентрали с нетърпение продаваха евтина електроенергия на копачи, за да увеличат добива. По това време иранското правителство дори настоя за регулации, които да поддържат и легализират индустрията.
Независимо от това иранските копачи са в по-трудна ситуация от всякога. Миналия месец се появиха новини за проникване на правителствени шпиони в съоръжения, за да се изкоренят незаконните операции. В резултат на това тези притискащи ходове впоследствие подтикнаха криптодобивните ферми да се затворят доброволно.
Иран не е единствената страна, която предприема репресии срещу добива на криптовалути. Наскоро китайското правителство въведе забрани срещу добива на Биткойн в цялата страна.
Докато някои спекулират, че неотдавнашните репресии в Китай са виновни за големия упадък на пазара, други виждат лъч надежда.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC няма да прилага регулации на криптовалутите тази година
Поради нарастващата информираност за въздействието от добива на Биткойн върху околната среда, някои смятат, че китайската забрана всъщност проправя пътя към по-екологични решения в индустрията.
Докато добивът остава неразделна част от цялостния дух на криптовалутите, неговата устойчивост остава загриженост както за потребителите, така и за разработчиците.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.