Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
Чрез тази рамка ѝ се предоставят правомощия да регулира и контролира всички дейности, свързани с криптовалутите. Този ход ще включва издаване на лицензи на крипто брокери и попечители, като се гарантира, че те спазват разпоредбите за борба с прането на пари (AML), крипто данъците и финансирането на тероризма (CTF).
Управителят на CBI Мохамадреза Фарзин заяви, че банката ще работи в тясно сътрудничество с други агенции, като например Министерството на финансите и икономиката, за да създаде рамка, която насърчава растежа, като същевременно защитава икономиката.
Министърът по икономическите въпроси Абдолнасер Хеммати подчерта, че правителството се стреми да управлява рисковете, свързани с криптовалутите, вместо да задушава техния потенциал, изтъквайки ползи като създаването на работни места и възможността за заобикаляне на международните санкции.
Иран все повече разчита на криптовалутите, особено за да противодейства на въздействието на американските разпоредби. Страната легализира добива на криптовалути през 2019 г., като въведе строги условия като по-високи цени на електроенергията и задължителни продажби на добитите активи на правителството. След като през 2021 г. временно спря добива поради недостиг на енергия, през 2022 г. Иран възобнови добивните операции.
Тази нова рамка разширява регулаторния обхват на CBI, като гарантира, че тя не само регулира добива, но и контролира по-широките дейности в областта на криптовалутите, което е сигнал за ангажимента на Иран да интегрира дигиталните активи в икономиката си, като същевременно намалява свързаните с тях рискове.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.