Скорошно проучване, публикувано в Personality and Individual Differences, рецензирано академично списание, обхващащо различни теми, свързани с психологията, установи, че хората, които купуват криптовалути, са склонни да показват антисоциални личностни черти въз основа на проучване сред над 500 души.
По-конкретно, изследователите се фокусират върху така наречените личности тип „тъмна триада„. Терминът, който беше предложен от канадски психолози преди 20 години, се отнася до такива негативни черти като психопатия и нарцисизъм; макиавелизъм и садизъм.
Проучването гласи, че макиавелистите, които са склонни да не вярват на правителството, са привлечени от криптовалутите. Миналата година друго проучване също установи, че хората, които притежават гореспоменатите социално неприятни личностни черти, също са по-склонни да вярват в конспиративните теории.
Прекалено самоуверените инвеститори в криптовалути, които вярват, че криптовалутите вероятно „ще се изстрелят до Луната„, демонстрират едни най-силните признаци на нарцисизъм, които включват свръхсамоувереност и егоцентричност.
Изследователите също свързват страха от пропускане на възможността (FOMO) с психопатията. Безразсъдната природа на психопатите ги прави по-склонни да поемат големи рискове, поради което крипто инвеститорите често търсят схеми за бързо забогатяване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво може да тласне крипто нагоре
Инвеститорите в криптовалути също изпитват удоволствие от това да виждат как други хора търпят загуби. Това е признак на ежедневен садизъм, според изследователската статия.
Изследванията на тъмната триада са обект на много крещящи заглавия през последните две десетилетия. Струва си да се спомене, че някои критици ги отхвърлят като „твърде повърхностни„, тъй като те са склонни да използват само няколко критерия и са склонни да опростяват особеностите на личността.
Някои психолози обаче защитаваха валидността на изследванията на тъмната триада, като твърдят, че те трябва да бъдат прекалено опростени, за да бъдат достъпни за повечето хора.
Известен крипто инвеститор, смята, че в бъдещето на базираните в САЩ децентрализирани финанси (DeFi) се крие значителна възможност за растеж.
По време на 16-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе през октомври в руската област Казан, блокът представи прототип на потенциална нова валута.
Пазарът на криптовалути претърпява значителни загуби, а ключови активи като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и XRP регистрират забележими спадове в цените.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.