Скорошно проучване, публикувано в Personality and Individual Differences, рецензирано академично списание, обхващащо различни теми, свързани с психологията, установи, че хората, които купуват криптовалути, са склонни да показват антисоциални личностни черти въз основа на проучване сред над 500 души.
По-конкретно, изследователите се фокусират върху така наречените личности тип „тъмна триада„. Терминът, който беше предложен от канадски психолози преди 20 години, се отнася до такива негативни черти като психопатия и нарцисизъм; макиавелизъм и садизъм.
Проучването гласи, че макиавелистите, които са склонни да не вярват на правителството, са привлечени от криптовалутите. Миналата година друго проучване също установи, че хората, които притежават гореспоменатите социално неприятни личностни черти, също са по-склонни да вярват в конспиративните теории.
Прекалено самоуверените инвеститори в криптовалути, които вярват, че криптовалутите вероятно „ще се изстрелят до Луната„, демонстрират едни най-силните признаци на нарцисизъм, които включват свръхсамоувереност и егоцентричност.
Изследователите също свързват страха от пропускане на възможността (FOMO) с психопатията. Безразсъдната природа на психопатите ги прави по-склонни да поемат големи рискове, поради което крипто инвеститорите често търсят схеми за бързо забогатяване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво може да тласне крипто нагоре
Инвеститорите в криптовалути също изпитват удоволствие от това да виждат как други хора търпят загуби. Това е признак на ежедневен садизъм, според изследователската статия.
Изследванията на тъмната триада са обект на много крещящи заглавия през последните две десетилетия. Струва си да се спомене, че някои критици ги отхвърлят като „твърде повърхностни„, тъй като те са склонни да използват само няколко критерия и са склонни да опростяват особеностите на личността.
Някои психолози обаче защитаваха валидността на изследванията на тъмната триада, като твърдят, че те трябва да бъдат прекалено опростени, за да бъдат достъпни за повечето хора.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.