Сривът на FTX предизвика шокови вълни в криптовалутния пейзаж през ноември 2022 г. Пострадалата крипто борса сега е изправена пред над дузина съдебни дела.
На фона на нарастващите правни предизвикателства някои бивши клиенти на FTX търсят промяна в процедурите за изплащане на техните активи.
Тези, които някога са търгували на FTX, изразяват недоволство от настоящите правила, твърдейки, че актуализираните разпоредби несправедливо ги изключват от възможността да се възползват от продължилия цяла година скок на цените на виртуалните активи. Опитите им да постигнат промяна в процеса на изплащане обаче може да срещнат пречки в продължаващата правна битка за възстановяване на средствата.
След срива на FTX цените на дигиталните активи скочиха до небето. Въпреки това планът за несъстоятелност на FTX диктува, че лицата ще получат само стойността в щатски долари към датата на подаване на молбата. Определената от съда „стойност към датата на подаване на петицията„, посочена в правните документи, се отнася до „стойността на всяко изложено вземане в щатски долари към датата на подаване на петицията„, която е 11 ноември 2022 г.
Съгласно тази договореност ищците са ограничени да възстановят сумата в криптовалута въз основа на нейната стойност през ноември 2022 г.
Съобщава се, че над 80 бивши клиенти са подали възражения срещу предложения план за възстановяване, който предлага обвързване на стойността на дигиталните активи с датата на подаване на молбата за обявяване в несъстоятелност на FTX и уреждане на вземанията в щатски долари, вместо връщане на крипто монетите.
Подробностите на това предложение са предмет на преговори между FTX и нейните предишни клиенти. В предишен опит да се гарантира справедливо изплащане FTX предложи споразумение, в което длъжниците и FTX Digital Markets да обединят активите и да координират създаването на резерви, както и да определят времето и размера на разпределенията.
Сривът на FTX, една от най-големите крипто борси, настъпи през ноември 2022 г., когато платформата подаде молба за обявяване в несъстоятелност по глава 11. Последвалата оставка на главния изпълнителен директор на компанията допринесе за недоумението на създателите, клиентите и по-широкия пазар. Сривът на крипто компаниите, свързани със Сам Банкман-Фрийд, доведе до значителна несигурност на пазара на дигитални активи.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.