Собственикът на CryptoPunk #5822, един от само деветте "Alien Punks" в колекцията, обяви своето NFT за продажба на цена от 9,000 ETH ($9.9 милиона), което е по-малко от половината от цената в долари, платена преди четири месеца.
Данните от информационното табло на CryptoPunk показват, че собственикът на NFT – главният изпълнителен директор на Chain Дипак Таплиял – го е предложил за продажба днес. Той я е купил за 8,000 ETH на 12 февруари, когато 8,000 ETH са стрували 23.7 милиона.
По време на покупката Таплиял заяви, че е използвал протокола DeFi Compound, за да придобие въпросното NFT. Основателят на Compound Робърт Лешнер дори го поздрави за придобиването. Портфейлът на Таплиял, обозначен като Deepak.eth, прехвърлил NFT-то на друг портфейл месец след закупуването му.
Въпреки че новото листване е с 1,000 ETH по-високо от цената, на която е купен, Таплиял ще претърпи загуба в доларово изражение, ако сделката се осъществи.
Етериум, подобно на останалата част от криптопазара, отбеляза значителен спад на цените през 2022 г. От началото на годината цената на ETH е загубила почти 70% от стойността си в долари.
NFT също последваха по-широкия пазарен спад, като през юни минималните цени дори на популярните колекции спаднаха с почти 33%. Минималната цена се отнася до най-ниската обявена цена на дадена част от колекцията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво вещае бъдещето за NFT пазара?
Особено при CryptoPunks се наблюдава рязък спад на стойността, като минималната цена на колекцията се понижи с 50% между април и май. Този спад се обърна донякъде през последните няколко дни на фона на съобщението, че собственикът на CryptoPunks – Yuga Labs – е наел Ноа Дейвис, ръководител на NFT в британската аукционна къща Christie’s.
Въпреки че Таплиял може да загуби, предишният собственик е реализирал печалба от $23.7 милиона от произведението. Този предишен собственик е купил NFT от оригиналния копач през лятото на 2017 г. за 8 ETH ($1,646 по онова време) и го е държал почти пет години, преди да го продаде.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.