Преди много години идеята, че един GIF или JPEG файл ще се счита за колекционерско произведение на изкуството, беше немислима, но днес те са известни като NFT - криптоинвестиционни активи с пазар, който през 2021 г. надхвърли $49 милиарда.
Тези уникални дигитални токени се купуват и продават в интернет и много технологични инвеститори са видели огромни печалби.
Когато се появят иновации, ние бързо ги отхвърляме като чиста фантазия. През 90-те години на миналия век можеше да се намерят много хора, които твърдяха, че е малко вероятно интернет да се наложи. По същия начин традиционните инвеститори бързо отхвърлиха криптовалутите и NFT, когато те се появиха за първи път – но днес това е процъфтяващ пазар. Ето защо той има добри шансове да се превърне в утвърдена част от света на инвестициите.
Някои венчър капиталисти не само вярват, че пазарът на NFT ще оцелее, но и че ще стане по-голям и по-важен. Това е така, защото те разчитат, че през следващите години животът ни ще стане все по-виртуален. Вместо просто да купуваме дигитални снимки, видеоклипове и активи за игри, скоро може да купуваме недвижими имоти и акции. На практика това ще означава метавселена, в която всичко е превърнато в NFT токен, който може да бъде закупен с криптовалута. Как това ще съжителства с физическия ни живот в „реалния свят“, не е ясно, но революцията вече е на път.
Има много спекулации относно реакцията на индустрията за видеоигри на NFT. Някои компании вече предлагат дигитални активи като част от блокчейн игри, като например Ember Sword, но това все още не е навлязло в по-широката геймърска общност.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум падна под $1,000 – какво да очакваме?
Това кара някои експерти да се питат какво ще се случи, ако това стане. Игрите са огромен пазар и дигиталните активи като NFT биха могли да се впишат идеално в този виртуален свят, като предлагат на играчите възможността да купуват уникални активи за своите игри. Но за някои хора това може да размие границите между играта за забавление и играта за печалба.
Някои експерти все още са скептично настроени относно бъдещето на NFT и смятат, че всеки балон в крайна сметка се спуква, включително и криптовалутите. Сегашната лудост доведе до това, че JPEG се продават за милиони долари, като художниците и новите инвеститори печелят пари, но за разлика от физическите произведения на изкуството, все още е лесно за другите да правят достоверни копия, което може да ги направи по-малко ценни в бъдеще, тъй като е много по-лесно да се направи точно копие на дигитална снимка, отколкото на картина на Рембранд. За щастие, изглежда, че много неща сочат встрани от този сценарий и въпреки това, което казват критиците, NFT пазарът продължава да се разраства.
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.