Заповедта на президента Владимир Путин да нахлуе в Източна Украйна в ранните сутрешни часове на четвъртък, 24-ти февруари, предизвика незабавна разпродажба.
Тя доведе до загуби от над половин милиард долара за крипто пазара, докато цените на златото се покачиха до 13-месечен връх.
Спот златото нарасна с 1.9% до $1,963 за унция към момента на писане. Активът достигна най-високото си ниво от началото на януари 2021 г.
Сега експертите смятат, че златото може да се повиши до $1,980 и след това до $2,000 поради ескалиращото напрежение във войната между Русия и Украйна.
Когато става въпрос за инфлация и геополитически заплахи, златото се счита за хедж. Тъй като напрежението между Русия и Украйна ескалира, златото поскъпна като актив сигурно убежище. Потоците в борсово търгувани фондове (ETF) също показват желание за закупуване на злато, както и енергийни ETF продукти.
Цената на златото може да продължи да се колебае, тъй като участниците на пазара реагират на събитията, свързани с Русия. Освен ако не се направят реални опити за уреждане на въпроса, търсенето на сигурно убежище може да продължи да повишава цената на златото. Фючърсите за злато в САЩ се повишиха с 2 процента до $1,949,20, което доведе до общата печалба на жълтия метал през февруари до около 8 процента.
Лихвените проценти и цените на акциите в Съединените щати паднаха, докато цената на суровия петрол проби $100, като доларовия индекс също нараства.
Всъщност геополитическото напрежение сложи край на силното Bitcoin рали, при което криптовалутата спечели над $10,000 през първата половина на февруари.
В момента Bitcoin се търгува на цена от $35,060, което е спад от 9.3% през последните 24 часа и 18.7% през последните 7 дни с пазарна капитализация от $666.8 милиарда, според данните от CoinMarketCap.
Прочети Още: Bitcoin и крипто пазарът спадат докато Путин обяви война на Украйна
Известният експерт по търговия с криптовалути Майкъл Ван де Поуп смята, че Bitcoin в крайна сметка ще потърси подкрепа в района на $30,000, където има значителна подкрепа и това може да сигнализира началото на обрат на тенденцията.
“Мисля, че според технически анализ най-вероятният сценарий е тест на блока около $30,000 за Bitcoin. Това е силна подкрепа и след това ние също така минаваме през дъното за ликвидност, което потенциално може да доведе до обръщане на тенденцията”, каза той.
Поуп също така каза, че пазарите ще бъдат силно засегнати, както се прогнозира, но той беше изненадан да види, че Bitcoin пада рязко в настоящия пазарен сценарий.
Въпреки това той смята, че това е краткосрочна несигурност и че цифровият актив ще започне да нараства, когато настоящият страх и нестабилност отшумят.
“Акциите ще паднат силно днес, криптовалутата пада силно, а златото върви нагоре.”
Ван де Поуп добави:
Това, което просто не разбирам, е фактът, че Bitcoin спада в тези времена всъщност. Искам да кажа, че е рисков актив, но ако се замислите малко повече, той е предназначен за тези ситуации, нали? Така че, може би в краткосрочен план той е засегнат от падането на цените, но след известно време [Bitcoin] ще започне да нараства.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.