Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
Нови данни от проучване на Bank of America разкриват рязък обрат в настроенията: Към началото на май 38% от фонд мениджърите са с неблагоприятна позиция спрямо американските акции – най-песимистичната нагласа от май 2023 г. и една от най-слабите от финансовата криза през 2008 г. насам.
През последните пет месеца се наблюдаварязка промяна. Мениджърите, които някога бяха силно експонирани към американски акции, се оттеглиха с безпрецедентна скорост, като нетната позиция се пожини с почти 70 процентни пункта – отбелязвайки най-стръмния спад, регистриран в историята на проучването.
Докато доверието в американските пазари се подкопава, инвеститорите пренасочват вниманието си към еврозоната. Експозицията на фондовите мениджъри към европейски акции се е увеличила, като нетната претеглена позиция спрямо САЩ достига близо 75%. Само преди четири месеца този показател беше -62%, което подчертава пълния обрат и най-високото ниво на предпочитание към активи от еврозоната от 2017 г. насам.
Тази бърза ротация отразява по-широкото чувство на несигурност относно оценките на американския пазар и рисковете, свързани с икономическата политика. Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Moody’s на 16 май, с мотива за задълбочаващия се фискален дефицит, допълнително засили това настроение. Тъй като и трите големи кредитни агенции вече поставят суверенния дълг на САЩ под най-високия рейтинг, надеждността на фискалната траектория на страната е под лупа.
Междувременно отслабващата заплаха от глобална рецесия и облекчаването на търговските напрежения между САЩ и Китай отвориха вратата за пренасочване на инвестиции в чужбина. Дори институции като JPMorgan, които някога предупреждаваха, че рецесията е по-малкото зло по време на пика на търговските конфликти, намалиха вероятността от рецесия под 50%.
Взети заедно, тези развития сочат структурна пренастройка в глобалната портфейлна стратегия, при която САЩ вече не са автоматичен първи избор за институционалния капитал.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.