Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Увеличението надхвърля прогнозите и поддържа инфлацията значително над целта на Японската централна банка от 2%, което затруднява решенията за лихвените проценти.
Основен фактор за това е скокът в цените на ориза, които достигнаха рекордните 4,268 йени ($28) за 5-килограмова опаковка. Въпреки освобождаването на запаси, само 41% от ориза, продаден на търг от правителството, е достигнал до търговците на едро. Премиерът Шигеру Ишиба обеща да свали цените под 4,000 йени.
САЩ ще наложат 24% реципрочни мита през юли, което ще засили натиска върху японската икономика, освен ако не бъде постигнато споразумение. По-ранните мита върху стоманата, автомобилите и алуминия продължават да тежат на търговията.
Някои икономисти очакват инфлацията да се забави с по-силната йена и субсидиите за енергия, но други, като Марсел Тиелиант от Capital Economics, смятат, че Японската централна банка може да повиши лихвите през октомври.
Пазарите реагираха умерено: Йената се повиши до 143.80, акциите отбелязаха лек ръст, а доходността на облигациите спадна след публикуването на данните.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.