Лорънс Съмърс, бивш министър на финансите на САЩ, смята, че преразглеждането на един по-стар метод за проследяване на инфлацията може да даде по-ясна представа за икономическите предизвикателства, пред които са изправени американците.
В наскоро публикуван документ, чийто съавтор е Съмърс, вниманието е насочено към въздействието на високите лихвени проценти върху потребителите в САЩ. Документът се опитва да предложи алтернативна гледна точка за инфлацията, като въвежда отново метода на икономиста Артър Окън за измерване на инфлацията, който включва личните лихвени проценти и разходите за финансиране на жилища. Тези фактори бяха част от индекса на потребителските цени (ИПЦ) до 1983 г., когато бяха премахнати.
Според документа използването на метода отпреди 1983 г. би показало значителен скок на индекса на потребителските цени през ноември 2022 г., достигащ около 18%, в сравнение с официалната стойност на правителството от 4.1%. Това разминаване очертава по-тревожна картина на инфлацията от тази, която показват официалните данни.
Съмърс доразви това несъответствие в Х, като подчерта, че изключването на разходите за ипотеки и плащания за автомобили от ИПЦ означава, че настоящите изчисления на инфлацията не успяват да обхванат пълното въздействие на колебанията на лихвените проценти върху благосъстоянието на потребителите. Като реконструират ИПЦ въз основа на епохата на Окун, авторите твърдят, че могат да обяснят 70% от разликата в потребителските нагласи, наблюдавана през миналата година.
Разкритието, че инфлацията може да е била значително по-висока от отчетената, може да хвърли светлина върху сериозната разлика между официалните данни и нарастващите разходи за стоки от ежедневна необходимост като хранителни стоки и жилища.
Съмърс също така посочва, че личните лихвени плащания, които не се отчитат в правителствения индекс на потребителските цени, са се увеличили с над 50% през 2023 г. В документа се твърди, че това рязко увеличение на разходите по заеми е създало значителни предизвикателства за потребителите, особено на жилищния пазар, където собствениците на жилища не са склонни да продават поради потенциалното увеличение на ипотечните плащания за следващото им жилище.
Документът, озаглавен „Цената на парите е част от цената на живота: Нови доказателства за аномалията в потребителските нагласи„, предоставя допълнителни сведения по тези въпроси.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.