Последните данни за инфлацията сочат, че ценовият натиск се запазва, като предпочитаният от Федералния резерв показател се повиши според очакванията през декември, но все още надхвърля целта от 2%.
Основният индекс на потребителските разходи (PCE), който изключва променливите сметки за храна и енергия, се повиши с 0.2% спрямо ноември – в съответствие с пазарните прогнози и малко над ръста от 0.1% през предходния месец.
През последната година базисната инфлация остана на равнище от 2.8%, докато общата PCE-инфлация се повиши до 2.6% от 2.4% през ноември.
Тази актуализация идва малко след като Фед реши да спре цикъла си на намаляване на лихвените проценти след три последователни понижения. Председателят Джером Пауъл призна, че инфлацията все още е „донякъде повишена“, сигнализирайки, че централната банка изчаква допълнителни данни, преди да коригира политическата си позиция.
В условията на променливи икономически политики анализаторите смятат, че Фед се въздържа от сериозни ходове, докато не настъпи по-голяма яснота относно развитието на търговията и фискалната политика. Пауъл посочи потенциалните промени в митата, имиграционните политики и регулаторните мерки като ключови променливи, влияещи върху тенденциите в инфлацията.
Допълнителна несигурност се очерта, тъй като президентът Тръмп обяви плановете си да въведе 25% мито върху вноса от Мексико и Канада от 1 февруари. Икономистите предупреждават, че подобни мерки биха могли да удължат инфлационния натиск, усложнявайки пътя на Федералния резерв занапред.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.