Последните данни за инфлацията сочат, че ценовият натиск се запазва, като предпочитаният от Федералния резерв показател се повиши според очакванията през декември, но все още надхвърля целта от 2%.
Основният индекс на потребителските разходи (PCE), който изключва променливите сметки за храна и енергия, се повиши с 0.2% спрямо ноември – в съответствие с пазарните прогнози и малко над ръста от 0.1% през предходния месец.
През последната година базисната инфлация остана на равнище от 2.8%, докато общата PCE-инфлация се повиши до 2.6% от 2.4% през ноември.
Тази актуализация идва малко след като Фед реши да спре цикъла си на намаляване на лихвените проценти след три последователни понижения. Председателят Джером Пауъл призна, че инфлацията все още е „донякъде повишена“, сигнализирайки, че централната банка изчаква допълнителни данни, преди да коригира политическата си позиция.
В условията на променливи икономически политики анализаторите смятат, че Фед се въздържа от сериозни ходове, докато не настъпи по-голяма яснота относно развитието на търговията и фискалната политика. Пауъл посочи потенциалните промени в митата, имиграционните политики и регулаторните мерки като ключови променливи, влияещи върху тенденциите в инфлацията.
Допълнителна несигурност се очерта, тъй като президентът Тръмп обяви плановете си да въведе 25% мито върху вноса от Мексико и Канада от 1 февруари. Икономистите предупреждават, че подобни мерки биха могли да удължат инфлационния натиск, усложнявайки пътя на Федералния резерв занапред.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.