Инфлацията в САЩ се понижи до 2.5% през август, създавайки предпоставки Федералният резерв (Фед) да обмисли намаляване на лихвените проценти по време на заседанието си следващата седмица.
Това е спад спрямо инфлацията от 2.9% през юли и малко под прогнозата на икономистите, анкетирани от Reuters, за 2.6%.
Основният индекс на потребителските цени (CPI), който изключва по-волатилните цени на храните и енергията, остана стабилен на равнище 3.2% според данни на Бюрото по трудова статистика.
Тези данни за инфлацията са един от последните важни икономически показатели преди заседанието на Федералния резерв на 18 септември, на което може да бъде взето решение за потенциално намаляване на лихвения процент.
Текущите лихвени проценти, които варират от 5.25% до 5.5%, са на 23-годишен връх. По-ниската инфлация е сигнал за напредък към целта на Фед да я доближи до 2%, което може да оправдае понижаване на лихвените проценти.
В отговор на данните за инфлацията доходността на двугодишните държавни облигации, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши до 3.69%. Същевременно фючърсите върху S&P 500 и Nasdaq 100 се понижиха с 0.5% след доклада.
Квантовите хедж фондове се сблъскват със значителни предизвикателства поради исканията за допълнително обезпечение, предизвикани от значителния ръст на китайските акции, което се отразява особено на шорт позициите.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, нашумя със значителна крипто транзакция, включваща продажбата на различни меме монети и USDT, като ги преобразува в ETH.
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).