Инфлацията в САЩ се понижи до 2.5% през август, създавайки предпоставки Федералният резерв (Фед) да обмисли намаляване на лихвените проценти по време на заседанието си следващата седмица.
Това е спад спрямо инфлацията от 2.9% през юли и малко под прогнозата на икономистите, анкетирани от Reuters, за 2.6%.
Основният индекс на потребителските цени (CPI), който изключва по-волатилните цени на храните и енергията, остана стабилен на равнище 3.2% според данни на Бюрото по трудова статистика.
Тези данни за инфлацията са един от последните важни икономически показатели преди заседанието на Федералния резерв на 18 септември, на което може да бъде взето решение за потенциално намаляване на лихвения процент.
Текущите лихвени проценти, които варират от 5.25% до 5.5%, са на 23-годишен връх. По-ниската инфлация е сигнал за напредък към целта на Фед да я доближи до 2%, което може да оправдае понижаване на лихвените проценти.
В отговор на данните за инфлацията доходността на двугодишните държавни облигации, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши до 3.69%. Същевременно фючърсите върху S&P 500 и Nasdaq 100 се понижиха с 0.5% след доклада.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.