В петък ключов икономически показател на Федералния резерв показа, че инфлацията през май е намаляла до най-ниския си годишен темп от повече от три години насам.
Базовият ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който игнорира промените в цените на храните и горивата, се повиши само с 0.1% за месеца и нарасна с 2.6% спрямо предходната година, което представлява лек спад от 0.2% спрямо април.
Тези данни съвпаднаха с оценките, предоставени от Dow Jones. Годишният темп през май беше най-ниският от март 2021 г. насам, което e първият случай в този икономически цикъл, когато инфлацията надхвърли целта на Федералния резерв от 2%.
Когато се включат храните и енергията, общата инфлация остана непроменена през месеца и също нарасна с 2.6% на годишна база. Тези данни също бяха в съответствие с очакванията.
Следващото си решение за определяне на лихвените проценти служителите на Федералния резерв ще вземат на 31 юли. Пазарните прогнози сочат, че тази година ще има едно намаление на лихвения процент с четвърт пункт, като вероятността първото намаление да се случи през септември е малко над 50%.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.