През декември инфлацията в Европа се повиши до 2.9%, което е значителен скок след седем месеца на спад.
Фактори като повишените цени на хранителните продукти и оттеглянето на подкрепата за високите сметки за енергия доведоха до това повишение, предизвиквайки дискусии за потенциално намаляване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Този показател, който е по-висок от ноемврийските 2.4%, но е доста под пика от 10.6% през октомври 2022 г., предизвика безпокойство. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард предупреди за възможни по-нататъшни повишения на инфлацията в бъдеще, отклоняващи се от неотдавнашната низходяща тенденция. ЕЦБ, ангажирана с постигането на целта за инфлация от 2%, определи рекордно висок референтен лихвен процент от 4%, като възнамерява да го поддържа до достигане на желаното равнище на инфлация.
Очакванията за намаляване на лихвените проценти през март намаляха поради отскока през декември. Анализаторите сега спекулират за намаления, които евентуално могат да започнат през юни, въпреки по-ранните прогнози.
Нарастването на инфлацията през декември се дължеше отчасти на прекратяването на енергийните субсидии в Германия и Франция, което се отрази на цените в сравнение с година по-рано.
Базисната инфлация, изключваща променливите цени на горивата и храните, леко се понижи до 3.4% спрямо 3.6% през ноември – ключов показател, наблюдаван от ЕЦБ.
Макар че цените на хранителните продукти се понижиха спрямо миналогодишните двуцифрени стойности, през декември все пак бе отчетено увеличение от 6.1% на годишна база.
Централните банки по света, включително ЕЦБ, агресивно повишиха лихвените проценти, за да се борят с инфлацията. Този ход обаче може да ограничи растежа, което се вижда от свиването на европейската икономика с 0.1% през тримесечието от юли до септември.
Инфлацията подкопава покупателната способност, което подтиква ЕЦБ да приоритизира повишаването на лихвените проценти, за да я контролира и да избегне по-късни драстични мерки.
Представителите на Федералния резерв на САЩ също подчертаха запазването на високите лихвени проценти, докато инфлацията не покаже ясна тенденция към понижаване. Потребителските цени в САЩ се повишиха с 3.1% през ноември на годишна база.
Скокът на глобалната инфлация, предизвикан от възстановяването на икономиката след Ковид пандемията и геополитическото напрежение, повлия върху разходите за храна и енергия.
Диверсификацията на доставките на природен газ в Европа намали зависимостта от Русия, облекчавайки цените на енергията. Въпреки това неотдавнашните смущения в основни транспортни маршрути породиха опасения за потенциални закъснения и повишаване на цените на потребителските стоки.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.