Изненадващо, глобалната инфлация бързо намалява, предлагайки потенциална отсрочка от тригодишния си връх. Икономистите предвиждат тази тенденция да се запази и през следващата година, като постепенно върне нивата на инфлация към нормалните.
Ot Goldman Sachs оценяват базисната инфлация (без храните и енергията) на 2.2% на годишна база за икономиките, засегнати от инфлационния скок след Ковид, като САЩ, Европа и развиващите се пазари. До края на 2024 г. се очаква тези икономики да се доближат плътно до инфлационните цели, определени от основните централни банки.
Майкъл Сондърс от Oxford Economics прогнозира инфлация през четвъртото тримесечие от 1.3% в еврозоната, 2.7% във Великобритания и спад до 2.2% в САЩ (предпочитаният от Федералния резерв индекс). С изключение на храните и енергията шестмесечният годишен темп на инфлация в САЩ е 1.9%.
Факторите, които допринасят за намаляването на глобалната инфлация, включват потиснати цени на храните и енергията, стабилизирани световни цени на стоките и промени в паричната политика. Въпреки това различията между отделните региони, особено напрегнатостта на пазара на труда, влияят върху скоростта на връщане към целевите равнища на инфлацията.
Рязкото нарастване на инфлацията през 2021 г. поради нарушеното производство и конфликта между Русия и Украйна през 2022 г. доведе до скок в цените на суровините. Инфлацията в еврозоната достигна най-високото си равнище от 10.6% през октомври 2022 г. поради спирането на руския газ.
Предизвиканите от пандемии смущения в работната сила доведоха до засилен растеж на заплатите и последваща инфлация в сферата на услугите. Разходите за жилища, особено в САЩ, допринесоха за инфлацията при услугите, а облекчаването на веригите за доставки през 2023 г. се очаква да продължи и през следващата година, което допълнително ще смекчи инфлацията.
Ребалансирането на пазара на труда в големите икономики доведе до охлаждане на растежа на заплатите, което се отрази върху разходите за услуги. Напредъкът в отделните държави обаче е различен; в САЩ се наблюдава намаляване на натиска върху заплатите поради увеличаването на работната сила, докато Великобритания е изправена пред предизвикателства поради високия процент на инвалидност и несъответствието на уменията сред имигрантите.
Общият спад на инфлацията, наред със забавянето или застоя на растежа в основните икономики, създава предпоставки за потенциално намаляване на лихвените проценти през 2024 г. Индикациите на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти и подобрените икономически условия предполагат по-скоро умерено приземяване, отколкото очакваните от пазара шест намаления на лихвените проценти.
Този сценарий се отрази върху цените и доходността на облигациите, като намали разходите по заеми за американските компании и купувачите на жилища. Стратезите на Bank of America прогнозират значителен брой съкращения на лихвените проценти на световните централни банки през 2024 г., което е най-високият брой от 2009 г. насам. Въпреки очакванията за по-бавен икономически растеж през 2024 г. се очаква намаленията на лихвените проценти и стабилизираните цени да предотвратят глобална рецесия.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.
Fidelity предприема смел ход в крипто пространството, като предлага нови пенсионни сметки, които позволяват на американците да инвестират в дигитални активи с минимални такси.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.