Заинтересованите страни от Биткойн в Индия отхвърлят решението на централната банка на страната да изключи бизнеса, свързан с криптовалутите, от наскоро освободената си регулаторна рамка за финтех фирми.
Междувременно се появиха доклади, че правителството се опитва изцяло да забрани криптовалутите.
В интервю за BusinessLine, Нишал Шети, главен изпълнителен директор на WazirX – индийска peer-to-peer крипто борса, заяви, че Резервната банка на Индия (RBI) е несправедлива към бизнеса с криптовалути.
Според Шети:
Eдин „регулаторен пясъчник“ щеше да помогне на индийските предприемачи да участват по-свободно в изграждането на приложения, базирани на блокчейн.
Главният изпълнителен директор на WazirX се възползва от RBI заради позицията им спрямо криптовалутите и блокчейн. По-рано през април, RBI публикува своя законопроект за регулаторен фитен „пясъчник“, с изключение на криптовалутите, но предвижда стартъпи, базирани на блокчейн.
Шети смята, че RBI очевидно са с фалшиво впечатление, че блокчейн е технологията, която е в основата на криптовалутите.
Такова разсъждение е равносилно на това да се твърди, че изпускателните газове са основната технология зад автомобилите или както казва Шети:
Без крипто, обществените проекти с блокчейн не могат да бъдат изградени. Така че, този „пясъчник“ е практически безполезен за всички обществени блокчейн проекти.
Други критици като ангел инвеститор Санджей Мехта вярват, че RBI се занимава с регулирането на Биткойн по грешен начин. Вместо да забранява дейността, свързана с Биткойн, Мехта казва, че RBI трябва да насърчава крипто стартъпите да продължат да лицензират и регистрират бизнеса си.
Няколко борси за криптовалути вече прекратиха дейността си в страната. Банките дори са затворили сметките на клиенти, участващи в търговията с Биткойн.
В подобно развитие докладите показват, че правителството на страната се стреми да въведе обща забрана за криптовалутите.
Според The Economic Times (ЕТ), вътрешните източници в правителството твърдят, че вече се разглежда законопроект между няколко правителствени отдела.
Законопроектът, озаглавен „Забрана на криптовалутите и регулиране на официалните дигитални валути“, може да доведе до края на криптовалутния бизнес в страната – и да го принуди да се пренасочи към сивия сектор.
Докладите сочат, че няколко правителствени агенции вече са подкрепили идеята за обща забрана на криптовалутите.
Смята се, че забраната ще включва търговия, продажба и издаване на всички форми на виртуални валути. Въпреки това, с изборите през май 2019 г., напредъкът по въпроса може да се забави.
ET отбелязват, че няколко правителствени агенции твърдят, че крипто се превръща в канал за пране на пари. По този начин се разглежда временна поръчка, която би видяла стопанска дейност, включваща Биткойн и други криптота, забранена съгласно Закона за предотвратяване на изпирането на пари в страната (PAML).
Според комисаря по ценните книжа и фондовите борси на САЩ Хестър М.Пиърс подписването на закона GENIUS представлява знакова стъпка в крипто регулирането в САЩ.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.