Бангладеш и Индия са постигнали споразумение да извършват търговия, използвайки съответните си валути - така и рупия, за да заобиколят господстващото положение на щатския долар и да насърчат регионалния бизнес, както съобщава служител на Бангладешката банка (ББ) пред Анадолската информационна агенция.
Това решение е взето от двете съседни държави в отговор на кризата с долара, пред която са изправени редица държави, включително тези от региона, поради продължаващия конфликт между Русия и Украйна и произтичащото от него напрежение върху доларовите резерви, държани от централните банки. Медиите съобщават, че процесът на внос в Бангладеш е бил нарушен поради недостиг на долари в търговските банки.
Длъжностни лица в двете страни смятат, че извършването на транзакции в таки и рупии, наред с долара, ще помогне за облекчаване на натиска върху доларовите резерви и за намаляване на търговските разходи.
Съгласно тази нова договореност цените на вноса и износа между двете страни могат да се обменят директно, като се използват таки и рупии.
Основната цел на това решение е да се стимулира регионалната търговия, да се намалят бизнес разходите и да се ускорят транзакциите.
Според Мезбаул Хаке, изпълнителен директор и говорител на ББ, Индия е важен търговски партньор за Бангладеш и този ход ще доведе до намаляване на разходите, по-бързи транзакции и увеличаване на регионалната търговия.
Хаке посочи примерите със Сингапур-Индия, Сингапур-Малайзия и Австралия-Южна Африка, където търговията и транзакциите вече се извършват в местни валути.
За да изпълнят това решение, Sonali Bank и Eastern Bank в Бангладеш са започнали процес на откриване на транзакционни сметки в State Bank of India и ICICI Bank. По същия начин двете индийски банки откриват сметки в двете банки в Бангладеш. Хаке изрази надежда, че този процес ще започне през юни.
По-рано ББ заяви, че ще позволи на банките да откриват акредитиви в рупии, ако желаят, и всеки търговец в Бангладеш може да направи същото за целите на вноса или износа.
Неотдавна делегация от Индия посети Дака и проведе разговори със Sonali Bank и Eastern Bank. Централните банки на двете държави взеха политически решения в подкрепа на тази инициатива.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.
На фона на нарастващите опасения на експерти и инвеститори относно предстоящ икономически спад, през последните пет десетилетия се наблюдава все по-голямо съвпадение на водещите икономически показатели, което показва голяма вероятност от глобална рецесия в близко бъдеще.