Бангладеш и Индия са постигнали споразумение да извършват търговия, използвайки съответните си валути - така и рупия, за да заобиколят господстващото положение на щатския долар и да насърчат регионалния бизнес, както съобщава служител на Бангладешката банка (ББ) пред Анадолската информационна агенция.
Това решение е взето от двете съседни държави в отговор на кризата с долара, пред която са изправени редица държави, включително тези от региона, поради продължаващия конфликт между Русия и Украйна и произтичащото от него напрежение върху доларовите резерви, държани от централните банки. Медиите съобщават, че процесът на внос в Бангладеш е бил нарушен поради недостиг на долари в търговските банки.
Длъжностни лица в двете страни смятат, че извършването на транзакции в таки и рупии, наред с долара, ще помогне за облекчаване на натиска върху доларовите резерви и за намаляване на търговските разходи.
Съгласно тази нова договореност цените на вноса и износа между двете страни могат да се обменят директно, като се използват таки и рупии.
Основната цел на това решение е да се стимулира регионалната търговия, да се намалят бизнес разходите и да се ускорят транзакциите.
Според Мезбаул Хаке, изпълнителен директор и говорител на ББ, Индия е важен търговски партньор за Бангладеш и този ход ще доведе до намаляване на разходите, по-бързи транзакции и увеличаване на регионалната търговия.
Хаке посочи примерите със Сингапур-Индия, Сингапур-Малайзия и Австралия-Южна Африка, където търговията и транзакциите вече се извършват в местни валути.
За да изпълнят това решение, Sonali Bank и Eastern Bank в Бангладеш са започнали процес на откриване на транзакционни сметки в State Bank of India и ICICI Bank. По същия начин двете индийски банки откриват сметки в двете банки в Бангладеш. Хаке изрази надежда, че този процес ще започне през юни.
По-рано ББ заяви, че ще позволи на банките да откриват акредитиви в рупии, ако желаят, и всеки търговец в Бангладеш може да направи същото за целите на вноса или износа.
Неотдавна делегация от Индия посети Дака и проведе разговори със Sonali Bank и Eastern Bank. Централните банки на двете държави взеха политически решения в подкрепа на тази инициатива.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.