Жилищният пазар в САЩ разкрива тревожни признаци на потенциален икономически спад в условията на нарастваща несигурност.
Последните показатели разкриват съществен спад в условията за закупуване на жилища, като достигат нива, които не са наблюдавани от повече от четири десетилетия. Според Game of Trades, анализаторска инвестиционна платформа, наблюденията, споделени на 5 юли 2024 г., сочат паралели с икономическите спадове през 1974 г. и 1981 г., които предшестват тежки рецесии.
BEWARE: Buying conditions in the US housing market has collapsed
Reaching levels only seen 2 times since 1960:
– 1974
– 1981Both instances ended in a recession
The housing market is a key leading indicator of the business cycle
And it tends to react very quickly to interest… pic.twitter.com/ACn9UjBZ5b
— Game of Trades (@GameofTrades_) July 5, 2024
От Game of Trades подчертават, че настоящият срив в условията за покупка отразява историческите модели, наблюдавани при ключови икономически спадове в миналото. Този исторически контекст откроява ролята на жилищния пазар като водещ индикатор за по-широките икономически цикли и подсказва за потенциалните предизвикателства пред икономиката.
Сериозният спад в условията за покупка на жилища отразява забележимата загуба на потребителско доверие, което е ключов фактор, влияещ върху по-широките икономически тенденции.
Исторически чувствителен към промените в лихвените проценти, сегашният спад може да е свързан с неотдавнашните повишения на лихвените проценти, целящи ограничаване на инфлацията. По-високите разходи за ипотечни кредити обикновено намаляват достъпността и потискат търсенето на жилища, което изостря пазарната нестабилност.
Сега погледът е насочен към предстоящите решения на Федералния резерв относно паричната политика, които се очаква да определят хода на икономиката. На фона на нарастващите спекулации за възможна рецесия през втората половина на 2024 г. нестабилността на жилищния пазар служи като важен индикатор за по-широката икономическа несигурност и отслабената покупателна способност на потребителите.
Снимка: https://eebuyersagent.com.au/
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.