Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено "America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
В поредица от публикации в X през уикенда, Мъск описа инициативата като отговор на това, което той счита за двупартийно лошо управление на финансите на страната, и потвърди, че Биткойн ще играе роля в икономическата философия на партията.
На въпроса на потребител в X дали Американската партия ще подкрепи Биткойн, Мъск отговори: „Фиатът е безнадежден, така че да“, което предполага ясна подкрепа за децентрализираните финансови принципи и отхвърляне на инфлационните фиатни валутни системи.
Мъск официално представи партията в събота, след като проучи интереса чрез анкета в X. В обявлението си той критикува както републиканците, така и демократите за приноса им към неконтролираните правителствени разходи, като пише: „Когато става въпрос за фалит на страната ни чрез разхищения и корупция, ние живеем в еднопартийна система, а не в демокрация.“ Той добави, че „America Party“ се създава, за да „ви върне свободата“.
Стартa идва на фона на нарастващото напрежение между Мъск и бившия му съюзник Доналд Тръмп, особено по повод на наскоро подписания от Тръмп „Big, Beautiful Bill“ на стойност $3.4 трилиона, масивен пакет от разходи, който Мъск осъди като задълбочаващ дефицита на САЩ.
Макар че America Party все още е в начален етап – все още не е регистрирана във Федералната избирателна комисия – Мъск сподели някои ранни идеи за стратегията. Той предложи да се фокусира върху малък брой ключови надпревари, като написа: „Един от начините да се постигне това е да се фокусираме само върху 2 или 3 места в Сената и 8 до 10 избирателни района в Камарата на представителите.“
Мъск вярва, че такава опора би позволила на партията да повлияе на критично важно законодателство и да действа като решаващ колебаещ се блок. Въпреки че все още няма подробности за политиката си, партията стартира официален уебсайт и се очаква да очертае платформата си в следващите седмици. С гласовата подкрепа на Мъск за Биткойн и децентрализацията, партията би могла да привлече както фискални консерватори, така и крипто-ориентирани избиратели, които търсят алтернативи на традиционните политически структури.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.