Главният изпълнителен директор на Tesla/SpaceX Илон Мъск се обърна към Чарли Мънгър, заместник-председател на инвестиционния гигант Berkshire Hathaway и дългогодишен партньор на колегата си крипто скептик Уорън Бъфет след противоречивите му коментари относно водещата криптовалута.
Въпреки че Berkshire Hathaway вложи $1 милиард в Nubank, след като разпродаде част от инвестициите си във Visa и Mastercard, Чарли Мънгър все пак разкритикува отново криптовалутите.
Говорейки по време на сесия с въпроси и отговори във вторник (15-ти февруари), Мънгър сравни крипто с вирус, заявявайки:
Със сигурност не инвестирах в криптовалута. Гордея се с факта, че го избегнах. Това е като някаква венерическа болест.
Дясната ръка на Уорън Бъфет продължи да обяснява, че не харесва Биткойн (BTC), защото се използва от укриватели на данъци, изнудвачи, похитители и терористи. След това Мънгър повтори възхищението си от Китай за забраната на криптовалути, като добави, че се надява Съединените щати да последват стъпките на Китай и да ги забранят.
Не Изпускай: Deutsche Bank: Биткойн е дигиталното злато на 21-ви век
Чарли Мънгър, подобно на неговия приятел Бъфет, отдавна критикува криптовалутите. През май миналата година 98-годишният милиардер инвеститор заяви, че новият клас активи е „отвратителен и противоречи на интересите на цивилизацията„. По-късно през декември той каза, че би искал никога да не са измисляни криптовалутите.
Крипто ентусиастите обявиха, че Мънгър въобще не е информиран за нововъзникващите технологии като Биткойн.
Главният изпълнителен директор на Tesla също се включи в разговора, като си припомни как Мънгър преди това отхвърли производителя на електромобила. Мъск посочи, че заместник-председателят на Berkshire Hathaway е казал на цялата маса на обяд през 2009 г., че Tesla вероятно ще се провали.
Мъск казва, че е дълбоко наранен от това твърдение, но той каза на Мънгър, че си струва да опитате, въпреки че шансовете Tesla да успее са болезнено ниски.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Криптовалутите са подценени в момента, твърдят от Pantera Capital
Да се каже, че Tesla на Мъск е постигнал огромен успех през последните години, би било подценяване на целия възход на гиганта. Понастоящем Tesla е на допирно разстояние от оценка от трилион долара. За да представим тази огромна цифра в перспектива, компанията се оценява по-повече от повечето от най-големите производители на автомобили в света, включително General Motors, Ford, южнокорейския Hyundai и Honda, взети заедно.
Тъй като в момента е най-богатият човек в света с впечатляваща нетна стойност от близо $250 милиарда, начинанието на Мъск в лицето на Tesla изглежда се е отплатило доста добре.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.