Милиардерът Пол Тюдор Джоунс предупреди, че в момента Съединените щати са изправени пред най-несигурната икономическа ситуация от над 70 години насам.
В неотдавнашно интервю за CNBC известният инвеститор изрази убеждението си, че САЩ се намират в трудна фискална ситуация, като съотношението на дълга към БВП възлиза на 122 %, което е вероятно най-слабото от Втората световна война насам. Той предположи още, че това се случва на фона на ескалиращото глобално геополитическо напрежение.
Джоунс посочи също, че според него пазарите не отчитат адекватно рисковете, свързани с потенциален конфликт в Близкия изток. Той отбеляза, че е възможно да има десенсибилизация към основните рискове, което може да доведе до неразбиране на истинската опасност. Въпреки това той предупреди, че ако се случи значимо събитие, реакцията на пазара може да бъде по-силно изразена.
По-конкретно Джоунс заяви, че ако възникне конфликт между Иран и Израел, ситуацията може да се влоши. Той предположи, че подобен сценарий би могъл да доведе до каскада от действия, подобни на Първата световна война, в която да се включат множество държави.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.